Positivt och negativt grupptryck

Lektion:

Positivt och negativt grupptryck

Kort fakta om övningen

Längd

30-40 min

Ämne

RE, RELI, SAMH, SH, SV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Presentation och diskussion i helklass

Syfte

Syftet med övningen är att eleverna ska fundera över hur grupptryck påverkar deras egna val och andra personer.

Elevmaterial

Ladda ner elevmaterialet och kopiera till dina elever.

Inledning

Grupptryck är något som alla människor någon gång påverkas av. Ungdomar är en målgrupp som ofta hamnar i situationer där deras val påverkas av andras värderingar och åsikter.

Denna övning går inte konkret in på kopplingen mellan grupptryck och alkohol, utan behandlar begreppet grupptryck mer generellt. Givetvis är det intressant att diskutera alkoholaspekterna om eleverna själva väljer att ta upp det under diskussionen.

 

Genomförande

a) Inled lektionen med att skriva ordet “Grupptryck” på tavlan

Diskutera fritt med eleverna om ordets betydelse. Skriv på tavlan det som kommer upp.

b) Diskutera sedan följande frågor i helklass:

  • Har du några egna erfarenheter av grupptryck? 
  • Är det någon skillnad på mobbning och grupptryck?

Kort om vad mobbning är: En eller flera utsätter någon/några för upprepade kränkningar. Kort om vad grupptryck är: Ungdomars sociala tryck på varandra inom ett kompisgäng (till exempel, prova alkohol, tobak, droger eller något beteende som vanligtvis betraktas som negativt).

c) Be grupperna arbeta med uppgifterna i elevmaterialet.

Första uppgiften: Går ut på att grupperna ska komma fram till tre exempel på positivt grupptryck. Andra uppgiften: Går ut på att diskutera hur vi kan stå emot negativt grupptryck. Se text och frågor i elevmaterialet.

d) Låt grupperna presentera sina svar och diskutera med hela klassen.

e) Avsluta lektionen med att diskutera följande frågor i helklass

  • Vad har du lärt dig under övningen? 
  • Hur kommer du att tänka och agera om liknande situationer uppkommer i framtiden? 
  • Vilka är de vanligaste situationerna när grupptryck förekommer? 
  • Hur kan vi tillsammans undvika negativt grupptryck? (Exempel: Alla har rätt att tycka och göra vad de vill!)

Lärarstöd

Begreppet grupptryck används vanligtvis för att beskriva ungdomars sociala tryck på varandra, till exempel bland kompisar. Påverkan kan till exempel bestå av att provocera någon att pröva tobak, öl, andra droger eller att bete sig asocialt.

Ett socialt tryck att anpassa sig till omgivningen förekommer dock i alla generationer, till exempel vad gäller klädval, beteende, intresse och ekonomi med mera.

Exempel på positivt grupptryck:

  • Få med någon i idrottslaget eller en förening
  • Få folk att inte drick sig fulla
  • Få folk att inte köra fulla

Exempel på negativt grupptryck och generella situationer där grupptryck ofta ingår:

  • Sex
  • Stöld
  • Skadegörelse
  • Alkohol
  • Mobbning
  • Droger

Gå vidare

Fortsätt att diskutera kring frågor som berör grupptryck, men då mer inriktat mot alkoholproblematiken. Det finns flera olika övningar i Prata om alkohol som du kan välja bland.

Koppling LGR22

Samhällskunskap

Människors identiteter, ekonomiska resurser och möjligheter i samhället och hur dessa kan påverkas

Religion

Människors identiteter, ekonomiska resurser och möjligheter i samhället och hur dessa kan påverkas

Svenska

  • Olika former av samtal. Att delta aktivt, uttrycka känslor, tankar och kun­ska­per, lyssna, ställa frågor och föra resonemang, samt formulera och be­möta argument.
  • Muntliga presentationer och muntligt berättande för olika mottagare. An­pass­ning av språk, innehåll och disposition till syfte, mottagare och samman­hang. Talmanus och olika verktyg för att planera och genomföra muntliga presentationer, såväl med som utan digital teknik.

Lägg till din rubriktext här

Att ta beslut och vara ung

Övningen syftar till att eleverna ska reflektera över vissa vardagliga beslut och tvingas till att tänka igenom hur omgivningen påverkar deras handlingar. Därmed ges möjlighet för eleverna att ta ställning till hur de i framtiden själva kommer att agera och tänka vid liknande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Stärk ditt självförtroende

Stärka elevernas självförtroende och öka deras självkännedom genom att bli bekräftade och speglade av sina klasskompisar.

Lägg till din rubriktext här

Kamratskap

Eleverna jobbar med konkreta situationer där de måste reflektera över vad kamratskap är och ta ställning till hur de själva skulle agera i liknande situationer.

Festen

Lektion:

Festen

Kort fakta om övningen

Längd

30-40 min

Ämne

IDH, IDRO, NATU, RE, RELI, SAMH, SH, SV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

Övningen syftar till att få eleverna att diskutera och fundera över vad en lyckad fest egentligen innebär. Indirekt kommer elevernas inställning till fest och alkohol att diskuteras.

Elevmaterial

Ladda ner elevmaterialet och kopiera till dina elever.

Inledning

Vad uppfattar ungdomar som en lyckad respektive misslyckad fest? Lektionen utgör ett underlag och plattform för det fortsatta arbetet med alkoholfrågan.

Elevernas uppgift är att i grupper redovisa för:

  • En lyckad fest – som man tyckte om och vill uppleva igen!
  • En misslyckad fest – då allt gick snett!

Genom att diskutera de olika frågorna får eleverna kunskap och även du som lärare en inblick i elevernas fritid. Det ger dig en uppfattning om hur eleverna ser på alkohol och vad de anser ”att ha roligt” innebär. Eleverna behöver inte informeras om att detta har med alkoholundervisningen att göra, utan ska förutsättningslöst arbeta med uppgifterna. Det kanske visar sig att alkohol inte alls är en viktig ingrediens i en lyckad eller misslyckad fest.

Frågor som behandlas under övningen

  • Vad definierar eleverna som en bra fest respektive en misslyckad fest?
  • Vilka samband finns det mellan fest och alkohol?
  • Få en inblick i elevernas livssituation och fritid.

Genomförande

a) Dela in eleverna i grupper och låt dem beskriva hur en lyckad respektive misslyckad fest kan vara. 

I lärarstödet hittar du hjälpmedel och frågor som du kan använda dig av under lektionen. I elevmaterialet hittar du underlag till elevernas arbete.

b) Låt sedan eleverna muntligen presentera sina uppgifter

Be dem gärna också diskutera och komma med synpunkterna på varandras svar.

c) Avsluta lektionen med att diskutera följande frågor:

  • Vad är ”receptet” för en lyckad fest?
  • Beskriv vad den bästa respektive sämsta festen ska ha!

Lärarstöd

Exempel på förslag till bra och dålig fest:

Bra fest

  • Går till festen, helst i en stor lägenhet eller hus.
  • Lagom mycket med folk.
  • Bra stämning och musik.
  • Förfest för att komma in i rätt stämning, men utan alkohol.
  • Förfest med åtta polare klockan 19.00. Dricker inte alls/Dricker lagom mycket, men sparar lite till festen.
  • Dricker ingen alkohol/Dricka upp allt utan att bli för full eller spy.
  • Ragga, kela eller skaffa en kille/tjej.
  • Inget bråk, förstörelse eller stölder.
  • Avsluta kvällen med att gå hem med tjej/kille, mysa lite mer.

Dålig fest

  • Objudna gäster dyker upp och bråkar.
  • Folk och man själv spydde.
  • Alla drog hem tidigt.
  • Polisen eller störningsjouren kom.
  • Dålig stämning.
  • Vissa drack för mycket och flippade ut helt.
  • Ingen eller dålig musik.

Gå vidare

När du har genomfört denna övning blir det enklare att anpassa den alkoholpreventiva undervisningen till elevernas erfarenheter och livssituation.

I och med detta kan du nu välja bland de lektioner i Prata om alkohol som motsvarar den livssituation som eleverna befinner sig i – se de olika nivåerna.

Koppling LGR22

Svenska

Olika former av samtal. Att delta aktivt, uttrycka känslor, tankar och kunskaper, lyssna, ställa frågor och föra resonemang samt formulera argument.

Samhällskunskap

Människors identiteter, ekonomiska resurser och möjligheter i samhället och hur dessa kan påverkas

Religion

Grundprinciper inom några etiska modeller, till exempel konsekvensetik och pliktetik.

Lektionen "Majoritetsmissförståndet" bygger på att eleverna individuellt fyller i ett formulär om alkoholkonsumtionen i klassen. Därefter kan du som lärare använda materialet som underlag för ert fortsatta preventiva arbete om alkohol.