Självkänsla kontra självförtroende

Lektion:

Självkänsla kontra självförtroende

Kort fakta om övningen

Längd

60 min, ca 80 min

Ämne

IDRO, SPE, SVEN

Arbetssätt

Enskilt – Gruppdiskussion

Syfte

Övningen syftar till att låta eleverna lära känna varandra och reflektera över viktiga livsfrågor. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och får kunskap om gruppens betydelse för att nå de gemensamma målen.

Elevmaterial

Skriv ut eller kopiera upp elevbilagan till alla i gruppen.

Inledning

En skolklass eller en idrottsklubb är i regel en spegling av samhället i stort.

Där finns elever och individer med olika familjesituationer och de kommer ur vitt skilda sociala förhållanden. En förutsättning för att vi ska få större förståelse för varandra i gruppen är att vi lär känna individerna. Vi måste skapa flera positiva relationer.

 

Genomförande

a) ”Presentera sig”

Gör så här:

1. Första personen säger sitt namn, exempelvis ”Jan”.

2. Andra personen som sitter bredvid Jan säger först ”Jan” och sen sitt eget namn, exempelvis ”Amir”.

3. Tredje personen som sitter bredvid Amir säger ”Jan”, ”Amir” och sitt eget namn, exempelvis Lisa. Detta fortsätter i minst två varv och sen är övningen slut.

Variation 1:

Efter att alla har lärt sig alla namn kan man exempelvis gå vidare och berätta vilken favoritidrottsförening man håller på, osv.

Variation 2:

Ytterligare en variant till denna övning är att man kan be Jan säga sitt namn (precis som ovan) och lägga till vad han gillar. Det han gillar ska börja på samma bokstav som hans namn. Exempelvis kan Jan säga; ”Jag heter Jan och jag gillar julen” Amir kan säga: ”Jag heter Amir och jag gillar apelsiner” och Lisa kan säga: ”Jag heter Lisa och jag gillar laget”.

b) ”Spindelnätet”

Sitt i en cirkel med gruppen och ha ett garnnystan redo. Presentera dig själv och berätta ett intresse du har, kasta sedan nystanet till en elev samtidigt som du håller i ändan på garnet. Personen presenterar sig själv på samma sätt och håller fast i garnet och kastar garnet vidare. Håll linan sträckt. När alla har presenterat sig bildar nystanet ett spindelnät i klassrummet. Be någon att dra i garnet och se vad som händer – spindelnätet symboliserar att vi alla är beroende av varandra.

c) Intervjuer

Dela in gruppen i par och låt dem intervjua varandra med stöd av elevbilaga  1. Be sedan alla kortfattat berätta om den person hon/han intervjuat. Samla därefter in elevbilagan och spara för framtida arbeten.

Sammanfattning

Ställ gärna följande frågor för att sammanfatta övningen:

  • Kan du ge exempel på vad vi har pratat om och lärt oss idag?
  • Hur kändes det att delta?
  • Är det något som du tror kan påverka dig i framtiden?
  • Lärde du dig något nytt om någon annan i gruppen?

Målgrupp tillämpning

  • Elever och personal kopplad till NIU samt idrottsföreningar.
  • Kursupplägg och metodmaterial anpassat för undervisning i kurser som
  • Träningslära 1 och 2, pedagogiskt ledarskap och hälsofrämjande arbete.
  • Seminarium och utbildning för elever, ledare och berörda lärare.
  • Undervisning och eget projektarbete.

Lägg till din rubriktext här

Skapa er ”klasstil”

Övningen syftar till att tala om begreppen trygghet och kamratskap samt diskutera dess betydelse för den enskilda individen och gruppen. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och vetskap om gruppens betydelse.

Lägg till din rubriktext här

Lära känna varandra

Övningen syftar till att låta eleverna lära känna varandra och reflektera över viktiga livsfrågor. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och får kunskap om gruppens betydelse för att nå de gemensamma målen.

Lägg till din rubriktext här

Fortsätt arbetet i din idrottsförening

Den klasstil som tagits fram kan enkelt och med fördel överföras till din idrottsförening. Antingen kan du sprida och etablera den existerande klasstilen eller så gör du om samma arbete som i skolan fast med utgångspunkt i idrottsföreningen.

Lära känna varandra

"En medryckande utbildning med mycket humor och allvar i ett ämne som alla föreningar och klubbar kontinuerligt behöver jobba med"

Lektion:

Lära känna varandra

Kort fakta om övningen

Längd

60 min, ca 80 min

Ämne

IDRO, SPE, SVEN

Arbetssätt

Enskilt – Gruppdiskussion

Syfte

Övningen syftar till att låta eleverna lära känna varandra och reflektera över viktiga livsfrågor. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och får kunskap om gruppens betydelse för att nå de gemensamma målen.

Elevmaterial

Skriv ut eller kopiera upp elevbilagan till alla i gruppen.

Inledning

En skolklass eller en idrottsklubb är i regel en spegling av samhället i stort.

Där finns elever och individer med olika familjesituationer och de kommer ur vitt skilda sociala förhållanden. En förutsättning för att vi ska få större förståelse för varandra i gruppen är att vi lär känna individerna. Vi måste skapa flera positiva relationer.

 

Genomförande

a) ”Presentera sig”

Gör så här:

1. Första personen säger sitt namn, exempelvis ”Jan”.

2. Andra personen som sitter bredvid Jan säger först ”Jan” och sen sitt eget namn, exempelvis ”Amir”.

3. Tredje personen som sitter bredvid Amir säger ”Jan”, ”Amir” och sitt eget namn, exempelvis Lisa. Detta fortsätter i minst två varv och sen är övningen slut.

Variation 1:

Efter att alla har lärt sig alla namn kan man exempelvis gå vidare och berätta vilken favoritidrottsförening man håller på, osv.

Variation 2:

Ytterligare en variant till denna övning är att man kan be Jan säga sitt namn (precis som ovan) och lägga till vad han gillar. Det han gillar ska börja på samma bokstav som hans namn. Exempelvis kan Jan säga; ”Jag heter Jan och jag gillar julen” Amir kan säga: ”Jag heter Amir och jag gillar apelsiner” och Lisa kan säga: ”Jag heter Lisa och jag gillar laget”.

b) ”Spindelnätet”

Sitt i en cirkel med gruppen och ha ett garnnystan redo. Presentera dig själv och berätta ett intresse du har, kasta sedan nystanet till en elev samtidigt som du håller i ändan på garnet. Personen presenterar sig själv på samma sätt och håller fast i garnet och kastar garnet vidare. Håll linan sträckt. När alla har presenterat sig bildar nystanet ett spindelnät i klassrummet. Be någon att dra i garnet och se vad som händer – spindelnätet symboliserar att vi alla är beroende av varandra.

c) Intervjuer

Dela in gruppen i par och låt dem intervjua varandra med stöd av elevbilaga 1. Be sedan alla kortfattat berätta om den person hon/han intervjuat. Samla därefter in elevbilagan och spara för framtida arbeten.

Sammanfattning

Ställ gärna följande frågor för att sammanfatta övningen:

  • Kan du ge exempel på vad vi har pratat om och lärt oss idag?
  • Hur kändes det att delta?
  • Är det något som du tror kan påverka dig i framtiden?
  • Lärde du dig något nytt om någon annan i gruppen?

Målgrupp tillämpning

  • Elever och personal kopplad till NIU samt idrottsföreningar.
  • Kursupplägg och metodmaterial anpassat för undervisning i kurser som
    Träningslära 1 och 2, pedagogiskt ledarskap och hälsofrämjande arbete.
  • Seminarium och utbildning för elever, ledare och berörda lärare.
  • Undervisning och eget projektarbete.

Lägg till din rubriktext här

Skapa er ”klasstil”

Övningen syftar till att tala om begreppen trygghet och kamratskap samt diskutera dess betydelse för den enskilda individen och gruppen. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och vetskap om gruppens betydelse.

Lägg till din rubriktext här

Självkänsla kontra självförtroende

För många betyder orden självkänsla och självförtroende liknande saker. Övningen syftar till att belysa och ge kunskap om dessa begrepp.

Lägg till din rubriktext här

Fortsätt arbetet i din idrottsförening

Den klasstil som tagits fram kan enkelt och med fördel överföras till din idrottsförening. Antingen kan du sprida och etablera den existerande klasstilen eller så gör du om samma arbete som i skolan fast med utgångspunkt i idrottsföreningen.

Val, handling och konsekvens

Lektion:

Val, handling och konsekvens

Kort fakta om övningen

Längd

60 min

Ämne

BI, HK, NATU, RE, RELI, SAMH, SH

Arbetssätt

Egna reflektioner – Gruppövning

Syfte

Syftet med övningen är att låta eleverna utveckla insikten om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen förs inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Elevmaterial

Ladda ner elevmaterialet och kopiera till dina elever. Ha även tillgång till A4-papper.

Inledning

I övningen får eleverna i smågrupper reflektera över ett verkligt fall, där en tonåring blir full och tappar självkontrollen.

Utifrån fallet ska eleverna sedan fundera på vilka val som har gjorts samt vilka handlingar och konsekvenser de fört med sig.

 

Genomförande

Steg 1

a) Inled med att berätta att ni ska arbeta med frågor som har att göra med val, handlingar och konsekvenser inom alkoholområdet.

b) Låt eleverna parvis intervjua varandra för att undersöka sin egen, familjens och kompisars attityd till alkohol.

Exempel på frågeställningar:

  • Dricker du alkohol?
  • Varför/Varför inte?
  • Tycker du att det är farligt att dricka alkohol? Varför/Varför inte?
  • Tänker du börja dricka? Varför/Varför inte?

c) Eleverna går i mindre grupper igenom fallet ”Valborgsmässoafton” och svarar på de tillhörande frågorna i elevmaterialet. Diskutera därefter följande frågor utifrån fallet.

  • Vilka val har Pelle gjort? (Exempel: spela tuff, status, osv.)
  • Vad har han gjort? (Exempel: druckit, gapat, trillat, osv.)
  • Hitta på vad som skall hända härnäst? (Exempel: ”storebrorsan tar med sig Pelle hem…”, ”Pelle hamnar i bråk…”, ”Pelle blir rånad…”, ”Pelle blir hämtad av polisen…”, ”Pelle blir omhändertagen av socialen…”, ”Pelle kvävs i sina spyor…”, ”Pelle ramlar i vattnet…”, osv.)

Steg 2

a) Fortsätt att diskutera fallet i mindre grupper men byt ut Pelle i berättelsen mot en tjej som heter Jasmine:

  • Vad har hon gjort för att bli så full?
  • Tror du att det blir några skillnader bara för att hon är tjej
  • Vilka skillnader då?
  • Vad händer härnäst?
  • Är det något som kan förändras i berättelsen om det är en tjej som hamnar i samma situation? Beskriv!

b) Be eleverna enskilt reflektera och anteckna det ni diskuterat och läst.

c) Diskutera sedan i helklass vad som händer när Pelle eller Jasmine kommer tillbaka till skolan efter helgen. Vilka är känslorna? (Exempel: cool, skam, tuff, ledsen, osv.)

d) Avslutningsvis diskuterar ni de frågor och funderingar som eleverna antecknat.

  • Vad har du lärt dig?
  • Hur kommer du att tänka och agera om du hamnar i en liknande situation i framtiden?

Lärarstöd

Människor förhåller sig till alkohol på olika sätt.

En del väljer att helt avstå, medan andra väljer att dricka vid olika tillfällen. Det kan till exempel ske vid större högtider som vid bröllop, till jul och nyår. Många njuter av ett gott vin eller en skummande öl i goda vänners lag varje helg. En del kanske till och med är vin- eller ölkännare med intresse för kulturen runt omkring dryckerna. Tyvärr är det också så att ett kraftigt alkoholintaget för många leder till missbruk, våld, sjukdom och för tidig död.

En trend är tydlig – till så gott som alla högtider ökar alkoholkonsumtionen. Det gör att valborg, midsommar, kräftpremiär, Lucia, jul, nyår är intressanta att ta upp i det alkoholförebyggande arbetet med ungdomar.

Gå vidare

Låt eleverna skriva en fortsättning på berättelsen om Pelle eller Jasmine. För att utveckla resonemanget kan ni även byta högtid.

Arbeta vidare med samma frågor genom att välja ut några av de alternativ som eleverna kom fram till och dramatisera dem.

 

Koppling LGR22

Idrott

Samtal om upplevelser av olika aktiviteter och värdering av hur de påverkar olika aspekter av fysisk förmåga och olika aspekter av hälsa.

 

Samhällskunskap

Människors identiteter, ekonomiska resurser och möjligheter i samhället och hur dessa kan påverkas

 

Biologi

Hur den psykiska och fysiska hälsan påverkas av levnadsförhållanden, kost, sömn, motion, stress och beroendeframkallande medel samt hur häl­so­problem kan begränsas på individ- och samhällsnivå.

 

Svenska

Muntliga presentationer och muntligt berättande för olika mottagare. An­pass­ning av språk, innehåll och disposition till syfte, mottagare och samman­hang. Talmanus och olika verktyg för att planera och genomföra muntliga presentationer, såväl med som utan digital teknik.

 

Religion

Grundprinciper inom några etiska modeller, till exempel konsekvensetik och pliktetik

 

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Lägg till din rubriktext här

En riktig kompis

I övningen får eleverna reflektera över vad de skulle göra i olika situationer och på så sätt förbereda sig för framtiden. Eleverna får också ökad medvetenhet om sitt ansvar gentemot andra.

Lägg till din rubriktext här

Sant eller falskt

Syftet med övningen är att låta eleverna reflektera och diskutera kring vanliga myter om alkohol och dess påverkan på kropp och känslor. Dessutom ska övningen ge sakkunskap i ämnet.