Kortlektioner

Kortlektioner

Kortlektionerna passar lika bra för mentorstid som när man har en stund över. Det är elva stycken 4-hörnövningar som vi plockat ut från materialet Sanning & konsekvens. Här kommer frågor som rör grupptryck, kamratskap och ansvar. Bara att köra igång!

Ansvarsfull Alkoholhantering

Ansvarsfull Alkoholhantering

Övningarna nedan vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet. Lektionerna kan även användas direkt av innehavare av serveringstillstånd som vill utbilda sin personal inom viktiga frågor som har med servering, alkohollagen och bemötande av gäster att göra.

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Situationer med besvärliga gäster

Lektion:

Situationer med besvärliga gäster

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är den tredje lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen får ni ta vara på era kunskaper från de två föregående lektionerna om risker med alkohol och alkohollagen.

Lektionen handlar om att praktiskt tillämpa alkohollagen och består av övningar med rollspel som handlar om knepiga situationer på krogen. Vi tittar särskilt på följande:

  • Att bemöta besvärliga gäster
  • Undvika konfliktsituationer
  • Hur man nekar att servera en märkbart berusad gäst
  • Olika situationer att vara uppmärksam på

Unga personer måste vara förberedda på vad de kommer att möta i jobbet när de kommer ut i verkligheten. Genom att arbeta med övningarna i lektionen kommer eleverna få praktisk erfarenhet av att hantera tänkbara situationer som exempelvis:

  • Träning i att möta berusade människor.
  • Hantera folk som är dryga och kaxiga.
  • Personer som blir arga om de inte får handla.

Tänk på att

Denna lektion kan ta mer tid i anspråk än man kan ana. Rollspel är roligt och pedagogiskt rätt men kräver tid. Lektionen kan med fördel göras vid ett dubbelpass.

 

Genomförande

Tre olika fall

Eleverna får möta tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer. Eleverna arbetar med att analysera dessa situationer och dessutom spela upp dem i form av rollspel. Låt eleverna arbeta i grupper och turas om att spela gäster och personal. Du kan också dela in klassen i tre grupper och låta varje grupp arbeta med ett av fallen.

Val, handling och konsekvens

Avsluta lektionen med att i helklass diskutera vanliga problem hämtade ur situationerna (se elevdel) och prata om hur man som personal kan agera i dessa situationer.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Alkohollagen är viktig för dig

Lektion:

Alkohollagen är viktig för dig

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, NATU, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är andra lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen fokuserar vi på alkohollagen. Lektionen börjar med att eleverna läser om alkohollagen.

Texten är en sammanfattning av avsnittet om alkohollagen i Folkhälsomyndighetens utbildningsmaterial “Ansvarsfull alkoholservering. Ni kan läsa hela avsnittet här.

Genomförande

Diskutera

Efter att ni har läst texten får ni diskutera alkohollagen med hjälp av frågorna i elevdelen. Arbeta i grupper eller i helklass.

Sant eller falskt

Eleverna får läsa ett antal påståenden om alkoholservering och fylla i om det är sant eller falskt.

Facit:

  • Alkohollagen bidrar till att begränsa drickandet och motverka alkoholskador. [Sant]
  • En bra måltid kan nästan halvera alkoholhalten i blodet. [Sant]
  • För att servera alkoholhaltiga drycker krävs tillstånd av kommunen. [Sant]
  • För att servera alkohol på en uteservering krävs inga tillstånd. [Falskt]
  • Alkoholdrycker får inte tas med från restaurangen, det gäller både gäster och personal. [Sant]
  • Kommunen måste utse serveringsansvariga i personalen. [Falskt]
  • Som anställd har man ett personligt ansvar gentemot alkohollagen och kan alltså straffas för att servera märkbart berusade gäster. [Sant]
  • Underåriga gäster, det vill säga gäster under 18 år, får inte serveras alkohol efter klockan 20.00. [Sant]
  • En person som är störande för andra gäster och högljudd kan beskrivas som märkbart påverkad. [Sant]

Träna på situationer med alkohol

Eleverna får arbeta i par och träna på situationer där personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster. Eleverna turas om i rollen som gäst och som personal.

En alkoholpolicy

Eleverna arbetar i grupper med att tillsammans skriva en alkoholpolicy som gäller för servering till gäster och även till den egna personalen på en restaurang.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Risker med Alkohol

Lektion:

Risker med Alkohol

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är första lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering.

I den här lektionen fokuserar vi på risker med alkohol och arbetar med begreppen val, handling och konsekvens. Eleverna börjar med att läsa en kort text om alkohol och några av alkoholens baksidor.

Genomförande

Sant eller falskt om alkohol

Eleverna arbetar med påståenden och fyller i om de tror att det är sant eller falskt. Tips! Läs gärna mer på omsystembolaget.se för att lära er mer om alkohol.

Ps. Alla påståenden stämmer, alltså sant.

Val, handling och konsekvens

Med den här övningen försöker vi utveckla elevernas insikt om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen är tänkt att föras inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Eleverna arbetar i smågrupper och får reflektera över ett fall, där en person blir full och tappar självkontrollen.

Eleverna får sedan fundera på vilka val som har gjorts samt vilka handlingar och konsekvenser de fört med sig.

Inled med att berätta att ni ska arbeta med frågor som har att göra med val, handling och konsekvens. Eleverna börjar i mindre grupper med att gå igenom fallet ”Ivan och David” och arbetar sedan med de tillhörande frågorna (elevmaterialet).

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Tävlingsvillkor 2027

  • Tävlingen är för elever i högstadiet och gymnasiet. Där högstadie- och gymnasieelever tävlar i olika tävlingsklasser med olika teman i respektive tävlingsklass.
  • En klass kan bestå av flera grupper med varsitt bidrag. En grupp kan bestå av enskilda elever eller upp till 32 elever.
  • Novellen ska vara mellan 800 och 1200 ord.
  • Deltagarna ansvarar för att inte använda AI, kopiera andras texter eller på något annat sätt göra intrång i upphovsskyddat material.
  • Bidrag måste skickas in senast den 30/4 2027 för att kunna delta i tävlingen.
  • I och med att ni skickar in ert tävlingsbidrag samtycker ni till att era ifyllda uppgifter behandlas i syfte att löpande förse er med information om tävlingen till angiven e-postadress.
  • Prata om Alkohol har rätt att fritt sprida vidare alla noveller och använda dem i andra medier för att inspirera fler att delta i tävlingen.
  • Priserna i tävlingen delas ut som klasspriser och överförs till klassen genom skolans konto efter att tävlingen är avslutad. Prispengarna ska användas till något i elevernas utbildning som till exempel bokinköp och/eller klassresa.
  • Prata om Alkohol har rätt att välja att inte publicera eller att avpublicera bidrag som är olämpliga, stötande eller bidrag som inte möter tävlingens kriterier.