Risker med Alkohol

Lektion:

Risker med Alkohol

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är första lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering.

I den här lektionen fokuserar vi på risker med alkohol och arbetar med begreppen val, handling och konsekvens. Eleverna börjar med att läsa en kort text om alkohol och några av alkoholens baksidor.

Genomförande

Sant eller falskt om alkohol

Eleverna arbetar med påståenden och fyller i om de tror att det är sant eller falskt. Tips! Läs gärna mer på omsystembolaget.se för att lära er mer om alkohol.

Ps. Alla påståenden stämmer, alltså sant.

Val, handling och konsekvens

Med den här övningen försöker vi utveckla elevernas insikt om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen är tänkt att föras inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Eleverna arbetar i smågrupper och får reflektera över ett fall, där en person blir full och tappar självkontrollen.

Eleverna får sedan fundera på vilka val som har gjorts samt vilka handlingar och konsekvenser de fört med sig.

Inled med att berätta att ni ska arbeta med frågor som har att göra med val, handling och konsekvens. Eleverna börjar i mindre grupper med att gå igenom fallet ”Ivan och David” och arbetar sedan med de tillhörande frågorna (elevmaterialet).

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Tonårshjärnan

Tonårshjärnan

Den här metoden ger ungdomar en ökad förståelse för hur tonårshjärnan fungerar. Därigenom blir de bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt. I fördjupningsmaterialet hittar du mer fakta kring tonårshjärnan och ett stödmaterial till vuxna och föräldrar som ska prata om svåra frågor med ungdomar.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Tonårshjärnan lektion

Syftet med lektionen är att ge eleverna en ökad förståelse för hur deras tonårshjärna fungerar. Därigenom ska de bli bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt.

Material tonårshjärnan

Lektion:

Material tonårshjärnan

Här hittar du alla material som är framtagna speciellt för temat ”Tonårshjärnan”.

Så når du fram till din tonåring

Unga har behov av att prata om svåra frågor såsom stress, alkohol och nedstämdhet. Unga tycker att det är bra att föräldrar bryr sig, ställer frågor och initierar samtal. Här får du några korta tips på hur du kan förbereda dig och agera för det viktiga samtalet.

Fördjupning om tonårshjärnan

Vill man likna tonårshjärnan vid något, så kan man tänka sig den som en bil med en väldigt stark motor/drivkraft med inte fullt fungerande bromsar och styrsystem.

Inspireras av vår expert, skolkuratorn Olle Granath

Ibland kan det vara svårt att ta det viktiga samtalet med unga. Här får du tips från Olle Granath, Prata om alkohols expert. Har du någon gång funderat på hur du ska nå fram till din tonåring för att prata om viktiga frågor? Unga har behov av att prata om svåra frågor som stress, alkohol och nedstämdhet. Unga tycker att det är bra att vi vuxna bryr oss, ställer frågor och initierar samtal – men det gör inte situationen enklare. Det finns biologiska och kemiska förklaringar till varför tonåringar tänker och agerar som de gör.

Film med case

Tanken med filmen är att ge ungdomar ökad förståelse för sitt, och andra tonåringars, beteende gällande till exempel mindre bra beslut, bristande självkontroll och att falla för grupptryck.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Tonårshjärnan lektion

Lektion:

Tonårshjärnan lektion

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

BI, IDH, IDRO, NATU, RE, RELI, SAMH, SH, SV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete

Syfte

Syftet med lektionen är att ge eleverna en ökad förståelse för hur deras tonårshjärna fungerar. Därigenom ska de bli bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt.

Elevmaterial

Papper och penna och gärna dator för produktion av flyer

Inledning

Mål med lektionen:

  • Öka elevernas förståelse för hur tonårshjärnan påverkar bland annat beslutsfattande, risktagning, självkontroll och konsekvenstänkande.
  • Reflektera över och diskutera effekten av grupptryck.

Genomförande

Lektionen inleds med att ni tittar på en animerad film tillsammans som utgör underlag för vidare diskussion och arbete. Ni kommer sedan att skapa en flyer med syfte att ge tonåringar tips om att fatta kloka beslut och att undvika riskbeteenden.

Eleverna kommer att:

  • Öka förståelsen för tonårshjärnans utveckling och funktion.
  • Reflektera över och diskutera effekten av beslutsfattande, risktagning, självkontroll och konsekvenstänkande.

Lektionens genomförande:

  1. Se på inledande film
  2. Diskutera och reflektera
  3. Fyra hörn-övning
  4. Skapa flyer

Genomförande

Steg 1. Film

Börja med att titta på den första inledande filmen nedan tillsammans. Tanken med filmerna är att eleverna ska förstå sitt, och andra tonåringars, beteende gällande till exempel mindre bra beslut, bristande självkontroll och att falla för grupptryck.

Steg 2. Diskussion och reflektion

Diskutera följande frågor i par eller mindre grupper

  • Kände du igen dig i filmen?
  • Vad i filmen har du själv upplevt eller sett andra i din omgivning göra?
  • Är detta en vanlig situation för tonåringar i din omgivning?
  • Varför tror du att Kevin hamnade i en sådan situation?
  • Vad hade Kevin kunnat göra annorlunda?
  • Vad hade Kevins vänner kunnat göra annorlunda?
  • Vad hade Kevins föräldrar kunnat göra annorlunda?
  • Hade det varit skillnad om det varit en tjej som varit huvudperson?
  • Om ja, på vilket sätt?
  • Väckte filmen några andra tankar?

Steg 3. Film 2 och fyra hörn-övning

Visa nu film två för eleverna. Där ges en enkel förklaring till tonårshjärnans obalans och hur det påverkar till exempel beslutsfattande, risktagning, självkontroll och konsekvenstänkande. Markera ut de fyra hörnen i klassrummet med de fyra svarsalternativen.

Markera ut de fyra hörnen i klassrummet med de fyra svarsalternativen.

  1. Håller inte med alls
  2. Håller med i viss mån
  3. Håller med helt och fullt
  4. Vet inte

Läs upp ett påstående i taget och be eleverna välja det hörn som matchar deras svar. Be några elever motivera sina svar och/eller argumentera för sina svar. När ni diskuterat klart frågan ger du eleverna möjlighet att byta hörn om de så önskar. Gå sedan vidare till nästa fråga. 

Corona-anpassad version av 4-hörn:

Ge varje elev fyra tomma papper och be dem skriva ner de olika svarsalternativen på respektive lapp. Istället för att ställa sig i ett hörn sitter de kvar på sina platser och visar upp sin lapp efter att du läst upp påståendet. Denna variant kan även göras vid distansundervisning.

Påståenden

  • Tonåringar fattar alltid mindre bra beslut.
  • Bara man bestämmer sig så kan man fatta kloka beslut.
  • Det är svårt att stå emot sånt som är lockande att göra även om man vet att det kanske inte är så bra.
  • Grupptryck har ingen inverkan på beslutsfattande.
  • Tonåringar kan inte stå emot utmaningar från kompisar.
  • Om man vet att något kan få negativa konsekvenser så låter man bli.
  • Många tonåringar tar risker för att kompisarna gör det.
  • För att få vara med i ett kompisgäng krävs att man gör vissa saker som man kanske inte vill.
  • En del tonåringar är mer riskbenägna än andra.
  • Många tonåringar mår dåligt när de fattat mindre bra beslut.

Steg 4. Skapa en flyer

Skapa en flyer för målgruppen tonåringar.

Uppdraget är att skapa en flyer som ska delas ut till tonåringar. Den ska även kunna delas på Facebook. Flyern ska ge tips till tonåringar om hur de kan fatta kloka beslut trots den rådande obalansen i tonårshjärnan.

Inled övningen med en gruppdiskussion

Bilda grupper med fyra till sex elever i varje grupp.

  • Vilka konsekvenser kan det få när tonårshjärnan är i obalans?
  • Vad kan man göra för att inte låta känslocentra fatta beslut?
  • Vad kan man göra för att låta den kloka delen av hjärnan, pannloberna, styra så mycket som möjligt?
  • I vilka situationer blir risken större för att fatta mindre bra beslut?
  • Är vissa tonåringar mer riskbenägna än andra?
  • Varför är det svårt att stå emot grupptryck?
  • Vad kan man göra för att minska påverkan från grupptryck?
  • Vilka fakta om tonårshjärnan kan hjälpa tonåringar att fatta kloka beslut?

Skapa flyer

Utgå från filmerna och era diskussioner när ni bestämmer vad ni vill ha med i er flyer. Ni kan även gå till fördjupningen för att hitta mer fakta och få en djupare förståelse för tonårshjärnan. Flyern ska vara en A4 som viks till A5-format eller med tre vikningar på längden. (exempel)

  • Börja med att skissa upp en idé på ett papper.
  • Vilket är budskapet ni vill framföra?
  • Vilka fakta vill ni ha med?
  • Hur gör man faktadelen så kort som möjligt utan att missa något viktigt?
    Vilka tips skulle vara till nytta för tonåringar?
    Ska ni ha någon bild med? Tänk på upphovsrätten.

Koppling till kursplaner

Biologi – 7-9

  • Hur den fysiska och psykiska hälsan påverkas av sömn, kost, motion, sociala relationer och beroendeframkallande medel.
  • Kroppens celler, organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och samverkan

Svenska

  • Gemensamt och enskilt skrivande. Strategier för att skriva olika typer av tex­ter med anpassning till deras uppbyggnad och språkliga drag.
  • Disposition och redigering av texter med hjälp av digitala verktyg. Bear­bet­ning av egna och gemensamma texter till innehåll och form. Att ge och ta emot respons på texter.
  • Språkliga strukturer och normer. Stavning, meningsbyggnad, stycke­in­del­ning och olika typer av textbindning. Ordklasser och satsdelar.
  • Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag.
  • Skillnader i språkanvändning beroende på syfte, mottagare och samman­hang. Språkets betydelse för att utöva inflytande.
  • Olika former av samtal. Att delta aktivt, uttrycka känslor, tankar och kun­ska­per, lyssna, ställa frågor och föra resonemang, samt formulera och be­möta argument.

Kursplaner Gymnasiet Gy11

Svenska 1

  • Skriftlig framställning av texter för kommunikation, lärande och reflektion.
  • Språkriktighet, dvs. vilka språkliga egenskaper och textegenskaper i övrigt som en text bör ha för att fungera väl i sitt sammanhang.
  • Argumentationsteknik och skriftlig framställning av argumenterande text.

Naturkunskap

  • Kunskaper om olika livsstilars konsekvenser såväl för den egna hälsan som för folkhälsan och miljön.
  • Kunskaper om människokroppens uppbyggnad och funktion samt dess växelverkan med omgivningen.

Naturkunskap 2

  • Människokroppens organ och organsystem, deras uppbyggnad, funktion, evolutionära utveckling och växelverkan med omgivningen

Kursplaner Gymnasiet Gy25

Samhällskunskap - Nivå 1a1

  • Gruppers och individers identitet, relationer och sociala livsvillkor med utgångspunkt i att människor grupperas utifrån kategorier som skapar både gemenskap och utanförskap.

Samhällskunskap - Nivå 1b

  • Gruppers och individers identitet, relationer och sociala livsvillkor med utgångspunkt i att människor grupperas utifrån kategorier som skapar både gemenskap och utanförskap samt människors möjligheter och utmaningar utifrån varierande levnadsvillkor, till exempel bero­ende på kön och socioekonomisk bakgrund.

Samhällskunskap - Nivå 2

  • Samhällsutmaningar kopplade till individer, grupper och sociala strukturer.

Svenska - Nivå 1

  • Skriftlig framställning av olika typer av texter för kommunikation, lärande och reflektion, däribland argumenterande texter och kreativt skrivande.
  • Struktur och språkliga drag i olika typer av texter. Skriftspråkets normer för språkriktighet och vilka språkliga egenskaper som gör att en text fungerar väl i sitt sammanhang. Användning av digitala verktyg för textbearbetning samt för respons på texter. Citat- och referatteknik.

Svenska - Nivå 3

  • Informationssökning och värdering av information från olika typer av texter. Sammanfattning och kritisk läsning av texter från olika typer av källor.

Idrott och hälsa - Nivå 1

  • Olika hälsofaktorer som påverkar fysisk, psykisk och social hälsa, till exempel kost, sömn och stress.
  • Olika kroppsideals påverkan på människor, till exempel ätstörningar och dopning.

Naturkunskap - Nivå 1a1

  • Människokroppens behov av näringsämnen, energi och återhämtning. Hur kroppen påverkas av fysisk och psykisk belastning, till exempel träning, stress och missbruk.

Naturkunskap - Nivå 1b

  • Människokroppens behov av näringsämnen, energi och återhämtning. Hur kroppen påverkas av fysisk och psykisk belastning, till exempel träning, stress och missbruk.

Naturkunskap - Nivå 2

  • Fysisk och psykisk hälsa. Förebyggande åtgärder, behandlingar och läkemedel.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Val handling konsekvens

Lektion:

Val handling konsekvens

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

AMS, BILD, NATU, RELI, SAMH, SVEN, YRK

Arbetssätt

Grupparbete

Syfte

Övningens syfte är att öka förståelsen av vad egna och andras val får för konsekvenser för en själv och för andra, reflektera över och diskutera på vilka sätt alkohol och trafik får konsekvenser för individ och samhälle.

Elevmaterial

Ha papper och penna till alla – Ladda ner filmen

Inledning

I detta steg arbetar eleverna med att:

  • Öka förståelsen av vad egna och andras val får för konsekvenser för en själv och för andra.
  • Reflektera över och diskutera på vilka sätt alkohol och trafik får konsekvenser för individ och samhälle.
  • Skapa en reklamfilm/digitalt kollage för en alkoholfri trafik i syfte att publicera på Facebook.

Ni kommer att använda Youtube-klipp som underlag för diskussion och arbete. Under detta steg skapar även eleverna ett Word-dokument som de ska döpa till Reflektionsloggen. Detta dokument kommer de att återkomma till under arbetet med “Trafik och alkohol”.

Syfte:

  • Öka förståelsen av vad egna och andras val får för konsekvenser för en själv och för andra.
  • Reflektera över och diskutera på vilka sätt alkohol och trafik får konsekvenser för individ och samhälle.
  • Skapa en reklamfilm/digitalt kollage för en alkoholfri trafik i syfte att publicera på Facebook. ra på Facebook.

Genomförande:

  • Se olika exempelfilmer
  • Skriva i Reflektionsloggen
  • Fyra hörn-övning
  • Skapa eget reklammaterial för publicering på Facebook

Steg 1 - Film

Film

Inled med att titta på de två första Youtube-klippen nedan. Tanken med filmerna är att de dels ska skapa insikt i konsekvenserna av ett val, dels fungera som diskussionsunderlag och inspirationsmaterial till att skapa eget reklammaterial.

Reflektera och fundera för dig själv och över följande i din Reflektionslogg:

Om du har tid över rekommenderas även följande YouTube-klipp:

Steg 2 - Reflektionsloggen "ansvar"

Reflektionsloggen ”ansvar”

Skapa ett Word-dokument som du döper till Reflektionsloggen. Detta dokument kommer du att återkomma till under perioden som du arbetar med projektet.

  • Skapa din första rubrik i Reflektionsloggen – kalla rubriken ”Ansvar”.
  • Du har precis tittat på olika YouTube-klipp som berör alkohol, ansvar och trafik.

Reflektera och fundera för dig själv och över följande i din Reflektionslogg:

  • Definiera ordet ansvar
  • Vad innebär det att ta ansvar?
  • Finns det olika typer av ansvar?
    – För samhället, som samhällsmedborgare?
    – För familjen, kompisar?
    – I skolan?
    – Vilket ansvar har du som förare?
    – Vilket ansvar har du som passagerare? Ge exempel från filmerna du sett.
    – Finns det andra möjliga slut? Till det bättre/sämre?

Avsluta med att diskutera dina tankar och funderingar med någon annan och jämför hur ni ser på ordet ”ansvar”.

Steg 3 - Fyra hörn-övning

Fyra hörn-övning

I den här övningen läser läraren upp ett scenario där hen ger gruppen fyra valmöjligheter utifrån scenariot. De fyra olika valmöjligheterna representeras av ett hörn. Efter att alla har valt får en eller flera tala om för gruppen varför de har valt just det här hörnet. Därefter kommer läraren initiera en dialog mellan hörnen. Alla kommer även ges chansen att få byta hörn efter att ha lyssnat på de andra.

Det finns inget ”rätt och fel” utan tanken är att deltagarna ska välja det hörn som stämmer bäst med hur de resonerar.

Övningsexempel:

”Det bästa med att välja att vara nykter är …”

  • Att man inte gör bort sig inför andra
  • Att det är mindre risk att man hamnar i slagsmål
  • Att man inte skadar kroppen
  • Öppet hörn: när … (något annat än ovanstående)
1. Hur vill du att dina kompisar ska reagera?

Låt oss säga att du skulle sätta dig i en bil där föraren är onykter. Föraren orsakar en trafikolycka där en person kommer till skada eller kanske till och med dör. Vilket ansvar tycker du att du har i denna situation?

  • Det var ju inte jag som körde, alltså är det som inträffade inte mitt ansvar.
  • Jag tog visserligen ett dåligt beslut att sätta mig i en bil med en onykter förare och jag borde ha vetat bättre. Men olyckan är ändå inte på mitt ansvar.
  • Jag har också ett ansvar i denna situation. Jag var medveten om att föraren var onykter men gjorde inget för att hindra föraren från att köra.
  • Öppet hörn.
2. Fredagskväll

Det är fredagskväll. Du och tre kompisar har filmkväll hemma hos dig. Ni sitter i tv-soffan och du är inne på din andra starköl. Plötsligt ringer en annan kompis och berättar att han är på världens grymmaste fest inne i stan och att ni borde komma dit. Det är fyra kilometer dit och du vet inte när nästa buss går. Du vet däremot att mammas bil står i garaget och att nycklarna hänger i nyckelskåpet. Dina föräldrar är inte hemma. Vad gör du?

  • Jag säger till mina kompisar att vi ska dra in till en rolig fest i stan och att de ska hoppa in i bilen.
  • Jag berättar för mina kompisar att det är en rolig fest inne i stan och att vi bara måste dit. Vi får gå de fyra kilometerna in till centrum men det är det värt.
  • Jag tänker att mina kompisar kommer tjata på mig och att det kommer att bli svårt för mig att stå emot att inte ta bilen. Jag berättar därför ingenting för dem och vi stannar kvar hemma.
  • Öppet hörn.
3. Festen

Du är på en fest och hamnar i bråk med din flickvän eller pojkvän. Du är arg och vill bara komma fort därifrån. Du har druckit en hel del alkohol men är så sur att du inte tänker på det. Du vill bara åka hem och sätter dig därför på din moppe eller i din bil och ska köra iväg. Dina kompisar ser detta. Hur tror du att de skulle reagera?

  • De skulle inte göra något.
  • De skulle säga till mig att det är dumt att köra onykter, men de skulle låta mig göra som jag ville, alltså låta mig köra iväg.
  • De skulle göra allt för att hindra mig från att köra. De skulle till och med kunna hålla fast mig eller slå till mig på käften om det var nödvändigt.
  • Öppet hörn.

Hur skulle DU önska att dina vänner reagerade?

Steg 4 - Skapa eget reklammaterial för Instagram

Skapa en egen reklamfilm eller ett reklamblad där målgruppen är:

  • Ungdomar mellan 16-25 år och:
  • Användare på Instagram

Uppdraget är att skapa en film alternativt ett reklamblad eller en digital poster som ska publiceras på Facebook. Budskapet ska spegla konsekvenserna av alkohol i trafiken och målgruppen är ungdomar mellan 16-25 år.

Diskussionsunderlag:

Inled övningen med att ni i gruppen diskuterar följande frågor:

  • Är det svårt att tacka nej till alkohol? Varför/varför inte? Ge exempel.
  • Ge exempel på kedjan val-handling-konsekvens.
  • Vid vilka tillfällen har du svåra val att ta? Ge exempel på vad detta kan leda till för handlingar och vilka konsekvenser det kan få. Kan det få konsekvenser för fler än den som gör valet och genom förhandlingen?

Bestäm er för ett exempel som visar på kedjan val-handling-konsekvens där alkohol spelar en stor roll. Exemplen kan baseras på antingen egen erfarenhet eller på exempel från någon av filmerna ni har sett.

  • Börja med att skissa upp en idé på ett papper
  • Hur når man målgruppen 16-25 år?
  • Hur når man ut med budskapet val-handling-konsekvens?
  • Film: Planera miljö och vilken rekvisita som behövs för att skapa reklamfilmen.
  • Digital poster/kollage: Vilka/vilken bilder/bild behöver ni för att symbolisera situationen?
  • Vilket budskap vill ni framföra med texten på bilderna?

Koppling till kursplanen

Svenska 1

  • Muntlig framställning med fokus på mottagaranpassning. Faktorer som gör en muntlig presentation intressant och övertygande. Användning av presentationstekniska hjälpmedel som stöd för muntlig framställning. Olika sätt att lyssna och ge respons som är anpassad till kommunikationssituationen.
  • Skriftlig framställning av texter för kommunikation, lärande och reflektion.
  • Språkriktighet, dvs. vilka språkliga egenskaper och textegenskaper i övrigt som en text bör ha för att fungera väl i sitt sammanhang.

Fordons- och transportbranschens villkor och arbetsområden

  • Regler i trafiken.
  • Faktorer som påverkar människans beteende i trafiken och hur olika beteenden påverkar trafiksäkerheten, inklusive riskfaktorer i trafiken.

Förmågor:

Svenska 1

  • Du ska träna din förmåga att i diskussioner och samtal förmedla argument, egna tankar och åsikter.
  • Du ska träna på din förmåga att skapa muntlig framställning med fokus på mottagaranpassning. Användning av presentationstekniska hjälpmedel som stöd för muntlig framställning.

Fordons- och transportbranschens villkor och arbetsområden

  • Du ska träna din förmåga att redogöra för lagar och andra bestämmelser som reglerar arbetet.
  • Du ska träna din förmåga att kunna redogöra för olika trafiksituationer och ge exempel på olika handlingsalternativ.
  • Du ska även träna din förmåga att redovisa för olika riskbeteenden i trafiken.
  • Du ska även träna din förmåga att göra olika bedömningar av trafiksituationer samt av hur mänskliga faktorer och riskbeteenden påverkar dem

Lägg till din rubriktext här

Att kunna påverka och förändra

Lektionen går ut på att i grupper diskutera hur man kan påverka och förändra inställningar kring alkohol och trafik. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal attityder kring alkohol och trafik och det är därför viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Lägg till din rubriktext här

Myter om alkohol

Lektionen går ut på att i grupper diskutera myter om trafik och alkohol. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal myter kring alkohol och trafik och det är därför att viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Att kunna påverka och förändra

Lektion:

Att kunna påverka och förändra

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

AMS, NATU, RELI, SAMH, SVEN, TRK, YRK

Arbetssätt

Läsning – Skrivning – Grupparbete

Syfte

Lektionen går ut på att i grupper diskutera hur man kan påverka och förändra inställningar kring alkohol och trafik. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal attityder kring alkohol och trafik och det är därför viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Elevmaterial

Ladda ner novellen Att döda ett barn – Ha penna och papper till alla

Inledning

I detta steg ska eleverna arbeta med att:

  • I grupper diskutera hur man kan förändra inställningar kring alkohol och trafik. I deras roll som professionella yrkesförare kommer de att mötas av ett antal attityder kring alkohol och trafik och det är därför viktigt att bemöta dem med fakta.

Inledningsvis kommer de att läsa novellen Döda ett barn som är skriven av Stig Dagerman. På beställning av Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande skrev Dagerman novellen Att döda ett barn i syfte att få ner hastigheten i trafiken. Novellen har filmatiserats två gånger varav den sista versionen som finns på YouTube används i utbildningssyfte på många trafikskolor.

Novellen visar på olika konsekvenser av ett ögonblicksverk. Förhoppningen är att novellen ska väcka en tanke, starta en diskussion och skapa underlag för att skriva en insändare.

Genomförande:

  • Novelläsning Att döda ett barn och arbeta med reflektionsfrågor.
  • Skriva en insändare Alkohol och trafik.
  • Reflektionsloggen – eftertankar.

Här hittar du novellen och Alexander Skarsgårds tolkning av Att döda ett barn hittar du på Youtube. Du hittar även länkarna i materialet.

Steg 1 - Att döda ett barn

Att döda ett barn

Novellanalys:

Inled med att läsa novellen Att döda ett barn

Gör en novellanalys i din Reflektionsloggbok kring följande frågor:

  • Stryk under tre meningar som du tycker är särskilt viktiga.
  • Skriv ner de tankar som var och en av de tre meningarna ger dig. Vad känner du när du läser dem?
  • Kan en händelse som den i novellen verkligen inträffa?
  • Försök med detaljer i beskrivningen så exakt som möjligt avgöra när olyckan inträffar (årstid, månad, veckodag, när på dagen).
  • Ungefär var i Sverige tror du handlingen utspelar sig?
  • Räkna upp personerna i novellen. Hur noga beskriver författaren deras utseende? (ganska noga/ mycket noga/inte alls).
  • Vems är felet till olyckan?
  • En beskrivning av händelser som sker samtidigt men på olika ställen kallas för parallellhandling och används särskilt i actionfilmer.
  • Ge exempel på parallellhandling från någon film du sett.
  • Ge exempel på parallellhandling i Att döda ett barn.
  • Novellen skrevs 1952. Hitta några detaljer i texten som hade varit annorlunda om novellen skrivits idag

Steg 2 - Skriva insändare

Skriva insändare

  • Inled med att se Alexander Skarsgårds tolkning av Att döda ett barn – länk finns här.
  • Diskutera och jämför hans moderna tolkning med originalet.
  • Skriv en insändare där du tar ställning och redogör för din åsikt kring vems fel olyckan var.
  • Är det alltid förarens ansvar?
  • Ge argument för eller emot.
  • Instruktionsfilm för insändare.

Steg 3 - Reflektionsloggen - efterreflektioner

Reflektionsloggen – efterreflektioner

  • Avsluta med Reflektionslogg och gör en sammanfattning av tankar och reflektioner som uppstått under arbetet med projektet.

Koppling till kursplanen

Centralt innehåll:

Svenska 1

  • Skriftlig framställning av texter för kommunikation, lärande och reflektion.
  • Språkriktighet, dvs. vilka språkliga egenskaper och textegenskaper i övrigt som en text bör ha för att fungera väl i sitt sammanhang.
  • Argumentationsteknik och skriftlig framställning av argumenterande text.

Fordons- och transportbranschens villkor och arbetsområden

  • Regler i trafiken.
  • Faktorer som påverkar människans beteende i trafiken och hur olika beteenden påverkar trafiksäkerheten, inklusive riskfaktorer i trafiken.

Förmågor:

Svenska 1

  • Du ska träna din förmåga att i diskussioner och samtal förmedla argument, egna tankar och åsikter.
  • Förmåga att läsa, arbeta med, reflektera över och kritiskt granska texter samt producera egna texter med utgångspunkt i det lästa.

Fordons- och transportbranschens villkor och arbetsområden

  • Du ska träna din förmåga att kunna redogöra för olika trafiksituationer och ge exempel på olika handlingsalternativ.
  • Du ska även träna din förmåga att redovisa för olika riskbeteenden i trafiken.
  • Du ska även träna din förmåga att göra olika bedömningar av trafiksituationer samt av hur mänskliga faktorer och riskbeteenden påverkar dem.

Lägg till din rubriktext här

Val handling konsekvens

Syftet med materialet är att aktivt och medvetet påverka och stimulera eleverna att omfatta vårt samhälles gemensamma värderingar kring alkohol och låta dessa komma till uttryck i praktisk vardagliga handlingar.

Lägg till din rubriktext här

Myter om alkohol

Lektionen går ut på att i grupper diskutera myter om trafik och alkohol. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal myter kring alkohol och trafik och det är därför att viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Tävlingsvillkor 2027

  • Tävlingen är för elever i högstadiet och gymnasiet. Där högstadie- och gymnasieelever tävlar i olika tävlingsklasser med olika teman i respektive tävlingsklass.
  • En klass kan bestå av flera grupper med varsitt bidrag. En grupp kan bestå av enskilda elever eller upp till 32 elever.
  • Novellen ska vara mellan 800 och 1200 ord.
  • Deltagarna ansvarar för att inte använda AI, kopiera andras texter eller på något annat sätt göra intrång i upphovsskyddat material.
  • Bidrag måste skickas in senast den 30/4 2027 för att kunna delta i tävlingen.
  • I och med att ni skickar in ert tävlingsbidrag samtycker ni till att era ifyllda uppgifter behandlas i syfte att löpande förse er med information om tävlingen till angiven e-postadress.
  • Prata om Alkohol har rätt att fritt sprida vidare alla noveller och använda dem i andra medier för att inspirera fler att delta i tävlingen.
  • Priserna i tävlingen delas ut som klasspriser och överförs till klassen genom skolans konto efter att tävlingen är avslutad. Prispengarna ska användas till något i elevernas utbildning som till exempel bokinköp och/eller klassresa.
  • Prata om Alkohol har rätt att välja att inte publicera eller att avpublicera bidrag som är olämpliga, stötande eller bidrag som inte möter tävlingens kriterier.