Grundmetoden

Övningar – Grundmetoden

Här hittar du samtliga övningar inom Prata om Alkohols grundmetod. Materialet kan användas för att skapa en röd tråd i det ämnesövergripande arbetet. Det kan också användas av lärare i enskilda ämnen samt inom mentorskapet. Elevhälsans personal kan använda materialen i sitt arbete på gruppnivå. 

Materialet bygger på att skaffa kunskap om vilka alkoholvanor ungdomarna egentligen har. Övningarna är utformade för att ni på ett naturligt sätt ska få insyn i ungdomarnas alkoholsituation och därmed kunna anpassa det alkoholförebyggande arbetet till rätt nivå. 

Genom kartläggningen får man klarhet i vilken grupp man ska välja: 1-Aldrig druckit, 2-Många har prövat eller 3-Dricker regelbundet.

Vetenskaplig utvärdering av metoden

Metoden är vetenskapligt utvärderad.

Treårig studieplan

Vill du arbeta efter den treåriga studieplan som vår vetenskapliga studie utgick från, hittar du den här.

Kartlägg gruppen

Gör dessa övningar först för att skaffa kunskap om dina ungdomars faktiska alkoholvanor.

Lektionen "Majoritetsmissförståndet" bygger på att eleverna individuellt fyller i ett formulär om alkoholkonsumtionen i klassen. Därefter kan du som lärare använda materialet som underlag för ert fortsatta preventiva arbete om alkohol.

Vad uppfattar ungdomar som en lyckad respektive misslyckad fest?

Tanken är att lektionen ska utgöra ett underlag och grundplattform för det fortsatta arbetet med alkoholfrågan.

Aldrig druckit

Övningar vid ingen eller låg konsumtion av alkohol

Lägg till din rubriktext här

Att ta beslut och vara ung

Övningen syftar till att eleverna ska reflektera över vissa vardagliga beslut och tvingas till att tänka igenom hur omgivningen påverkar deras handlingar. Därmed ges möjlighet för eleverna att ta ställning till hur de i framtiden själva kommer att agera och tänka vid liknande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Positivt och negativt grupptryck

Syftet med övningen är att eleverna ska fundera över hur grupptryck påverkar deras egna val och andra personer.

Lägg till din rubriktext här

Stärk ditt självförtroende

Stärka elevernas självförtroende och öka deras självkännedom genom att bli bekräftade och speglade av sina klasskompisar.

Lägg till din rubriktext här

Kamratskap

Eleverna jobbar med konkreta situationer där de måste reflektera över vad kamratskap är och ta ställning till hur de själva skulle agera i liknande situationer.

Många har prövat

Övningar för grupper där många har prövat alkohol

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Lägg till din rubriktext här

En riktig kompis

I övningen får eleverna reflektera över vad de skulle göra i olika situationer och på så sätt förbereda sig för framtiden. Eleverna får också ökad medvetenhet om sitt ansvar gentemot andra.

Lägg till din rubriktext här

Val, handling och konsekvens

Syftet med övningen är att låta eleverna utveckla insikten om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen förs inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Lägg till din rubriktext här

Sant eller falskt

Syftet med övningen är att låta eleverna reflektera och diskutera kring vanliga myter om alkohol och dess påverkan på kropp och känslor. Dessutom ska övningen ge sakkunskap i ämnet.

Dricker regelbundet

Övningar för grupper med regelbunden konsumtion av alkohol

Lägg till din rubriktext här

Informations­kampanj

Övningen går ut på att låta eleverna diskutera och utarbeta en informationskampanj i syfte att lyfta fram olika problem förknippade med alkohol.

Lägg till din rubriktext här

Du bestämmer själv

Övningen syftar till att få eleverna att reflektera över en ansvarsfull konsumtion av alkohol och ge dem verktygen att kunna säga nej.

Ansvarsfull Alkoholhantering

Ansvarsfull Alkoholhantering

Övningarna nedan vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet. Lektionerna kan även användas direkt av innehavare av serveringstillstånd som vill utbilda sin personal inom viktiga frågor som har med servering, alkohollagen och bemötande av gäster att göra.

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Tonårshjärnan

Tonårshjärnan

Den här metoden ger ungdomar en ökad förståelse för hur tonårshjärnan fungerar. Därigenom blir de bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt. I fördjupningsmaterialet hittar du mer fakta kring tonårshjärnan och ett stödmaterial till vuxna och föräldrar som ska prata om svåra frågor med ungdomar.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Tonårshjärnan lektion

Syftet med lektionen är att ge eleverna en ökad förståelse för hur deras tonårshjärna fungerar. Därigenom ska de bli bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt.

Att ta beslut och vara ung

Lektion:

Att ta beslut och vara ung

Kort fakta om övningen

Längd

40 min

Ämne

BD, BI, HK, IDH, IDRO, RE, RELI, SAMH, SH, SV

Arbetssätt

Personlig reflektion – Gruppdiskussion

Syfte

Övningen syftar till att eleverna ska reflektera över vissa vardagliga beslut och tvingas till att tänka igenom hur omgivningen påverkar deras handlingar. Därmed ges möjlighet för eleverna att ta ställning till hur de i framtiden själva kommer att agera och tänka vid liknande situationer.

Elevmaterial

Ladda ner elevmaterialet och kopiera till dina elever.

Inledning

Många av de beslut som vi behöver ta ställning till påverkas av andra. Det kan vara kamrater, syskon, föräldrar, Tv eller reklam.

Denna övning går ut på att eleverna ska fundera igenom ett antal vanliga beslut och vad som påverkat deras val samt vad de känner när beslutet väl har tagits.

Genomförande

a) Inled med att berätta att ni under denna övning ska diskutera och reflektera kring vardagliga beslut och i vilken utsträckning omgivningen påverkar handlingarna.

Värm upp med att göra heta stolen: “Vilka påverkas av våra beslut” – Det är skillnad mellan kompis och bästis. – Jag tycker det är viktigt att ha många kompisar. – Jag ger mina kompisar beröm. – Jag tycker att jag har ett bra självförtroende. – Jag vågar ta huvudrollen i mitt eget liv.

b) Dela ut elevmaterialet och låt eleverna individuellt eller i grupp diskutera de olika besluten och tillhörande ställningstaganden.

c) Diskutera sedan i helklass kring elevernas svar.

Anteckna gärna det som kommer fram under samtalet.

d) Avsluta med att diskutera följande frågor:

  • Ge exempel på beslut som du tycker att dina föräldrar ska ta åt dig respektive vilka beslut de inte ska ta åt dig!
  • Hur gör du för att inte påverkas av andra i dina beslut?
  • Är det enkelt att ta beslut utan att påverkas av andra?
  • Vid vilka beslut tycker du att det är bra att lyssna på andra?
  • Vilka personer är det som påverkar dina beslut mest?

Diskutera olika exempel på personer och beslut!

Lärarstöd

Här hittar du ytterligare några förslag på ämnen för diskussion om val och situationer:

  • Åka på semester.
  • Klassresa.
  • Städa sitt rum.
  • Titta på TV.
  • Plocka bort efter middagen.
  • Få spela datorspel.
  • Med vem man får umgås.

Gå vidare

Be eleverna skriva korta berättelser utan slut, baserade på olika situationer som diskuterats under övningen.

Låt eleverna läsa upp sina berättelser och diskutera sedan i helklass vad som händer härnäst i berättelsen och hur man kan agera för att lösa situationen.

 

Koppling LGR22

Biologi

Hur den psykiska och fysiska hälsan påverkas av beroendeframkallande medel.

Bild

Massmediebilders budskap och påverkan och hur de kan tolkas och kritiskt granskas.

Hem- och konsumentkunskap

Reklamens och mediernas påverkan på individers och gruppers konsumtionsvanor.

Svenska

Att argumentera i olika samtalssituationer och beslutsprocesser.

Religion

Vardagliga moraliska dilemman. Analys och argumentation utifrån etiska modeller, till exempel konsekvens- och pliktetik.

 

Lägg till din rubriktext här

Positivt och negativt grupptryck

Syftet med övningen är att eleverna ska fundera över hur grupptryck påverkar deras egna val och andra personer.

Lägg till din rubriktext här

Stärk ditt självförtroende

Stärka elevernas självförtroende och öka deras självkännedom genom att bli bekräftade och speglade av sina klasskompisar.

Lägg till din rubriktext här

Kamratskap

Eleverna jobbar med konkreta situationer där de måste reflektera över vad kamratskap är och ta ställning till hur de själva skulle agera i liknande situationer.

Stärk ditt självförtroende

Lektion:

Stärk ditt självförtroende

Kort fakta om övningen

Längd

40-60 min

Ämne

BD, RE, RELI, SH, SV

Arbetssätt

Gruppövning – Skrivövning

Syfte

Övningen går ut på att stärka sitt självförtroende och öka sin självkännedom genom att bli bekräftad och speglad av sina klasskompisar samt att träna sig på att ge sig själv beröm.

Elevmaterial

Kopiera och klipp ut ”egenskapskorten” i elevmaterialet. Räkna med en uppsättning kort (6 blad) till varje elevgrupp om 3-4 elever. Se till att det finns papper och penna till varje elev.

Inledning

I samtal om alkohol med ungdomar är det viktigt att de har en god självkännedom så att de vet mer om hur de själva fungerar i olika situationer.

Ungdomar behöver även ett starkt självförtroende för att kunna stå emot grupptryck och att våga göra självständiga val. Lektionen är uppbyggd kring en självförtroendeövning i smågrupper. Det är bra om läraren är uppmärksam på hur samtalen förs i grupperna så att ingen känner sig utsatt på något sätt. Meningen är att övningen ska vara positiv, generös och rolig.

 

Genomförande

a) Diskussion i helklass

– Självförtroende vad är det?

b) Dela in eleverna i grupper om 3-4 elever, sätt gärna ihop de som känner varandra bra, eftersom det är en fördel i denna övning.

c) Ge varje grupp en hög med egenskapskort, välj mängden kort utifrån hur långt lektionspasset är. För att utveckla lektionen och välja specifikt fokus mot alkoholproblematiken kan ni även hitta på och skriva egna egenskapskort.

d) Korten ska ligga med texten nedåt i en hög mitt på bordet.

En elev i taget tar ett kort och läser det utan att visa de andra i gruppen. Eleven ska fundera på vem i gruppen som stämmer bäst in på egenskapen som är angiven på kortet t.ex. ärlig, och sedan placera det med texten nedåt på vänster sida om personen i fråga. Man kan även ge kortet till sig själv men lägger det då på sin högra sida, för att hålla ordning på vilka kort man fått från andra och vilka man gett till sig själv. Fortsätt tills korten på bordet är slut.

e) Varje elev ska sedan läsa upp de korten man gett till sig själv.

Till exempel ”jag tycker att jag är…”. Man kan gärna ge exempel eller på annat sätt förklara varför man tycker sig ha dessa egenskaper. De andra i gruppen ska under tiden bara lyssna och får inte kommentera eller skratta.

f) Sedan ska var och en läsa upp korten man fått från de andra i gruppen.

En elev i taget läser upp vad som står på korten. Den person som delat ut det aktuella kortet ska sedan förklara varför egenskapen stämmer in på personen, gärna genom att ge exempel. Personen som fått kortet skall bara ta åt sig av komplimangerna och får inte ifrågasätta. Fortsätt på samma sätt tills alla har läst upp korten som de fått av de övriga i gruppen. (Om det blir ont om tid kan eleverna istället lägga upp alla korten som de fått från övriga. Därefter får eleverna peka på de kort som de givit och kommentera sina omdömen.)

g) Låt sedan varje elev skriva upp en lista på de egenskaper som de fått sig tilldelade, samt de som de givit sig själva, för att minnas hur bra man är!

Lärarstöd

Om du som ledare tror att någon kommer att få en för liten korthög kan följande vara bra att beakta:

  • Sätt ihop eleverna i mindre grupper.
  • Ledaren deltar aktivt i övningen.
  • Sätt samman grupperna så att några känner varandra.

Gå vidare

Ge eleverna i uppgift att skriva en text där de beskriver sig själva utifrån sin lista med personliga egenskaper.

Texten kan få rubriken ”Detta är jag”, eller annan, valfri rubrik. I texten kan de då ge kommentarer till egenskaperna och reflektera kring dem.

 

Koppling LGR22

Samhällskunskap

Människors identiteter, ekonomiska resurser och möjligheter i samhället och hur dessa kan påverkas

Religion

Grundprinciper inom några etiska modeller, till exempel konsekvensetik och pliktetik.

 

Svenska

  • Olika former av samtal. Att delta aktivt, uttrycka känslor, tankar och kun­ska­per, lyssna, ställa frågor och föra resonemang, samt formulera och be­möta argument.
  • Muntliga presentationer och muntligt berättande för olika mottagare. An­pass­ning av språk, innehåll och disposition till syfte, mottagare och samman­hang. Talmanus och olika verktyg för att planera och genomföra muntliga presentationer, såväl med som utan digital teknik.

Lägg till din rubriktext här

Positivt och negativt grupptryck

Syftet med övningen är att eleverna ska fundera över hur grupptryck påverkar deras egna val och andra personer.

Lägg till din rubriktext här

Stärk ditt självförtroende

Stärka elevernas självförtroende och öka deras självkännedom genom att bli bekräftade och speglade av sina klasskompisar.

Lägg till din rubriktext här

Kamratskap

Eleverna jobbar med konkreta situationer där de måste reflektera över vad kamratskap är och ta ställning till hur de själva skulle agera i liknande situationer.

Sanning och konsekvens

Om Sanning & konsekvens

Sanning & konsekvens är Prata om Alkohols senaste lektionsmaterial. Det är ett roligt och interaktivt sätt för unga att öva sig i att säga nej till alkohol. Eleverna börjar med att spela ett spel där man hamnar i olika situationer där alkohol kan förekomma. Efter att spelet är genomfört kan du som lärare jobba med 11 olika lektioner som syftar till att fördjupa diskussionen och träna upp ungas förmågor att säga nej till alkohol.

Efter att spelet är slutfört av eleverna genomförs lektionspass med lärare för att fördjupa diskussionerna kring de olika situationerna i spelet. Eleverna får därmed träna på att stå emot social press, öka självkänslan och förstå sitt eget ansvar. Se instruktionsfilm för hur du använder spelet i din undervisning.

Metoden består av 3 steg

1. Gör spelet

Spelet tar ca 10 minuter att genomföra.

2. Tolka statistiken

När eleverna spelat färdigt får läraren/EHT-personal ut statistik om elevernas svar. Utifrån statistiken väljer man ut en eller flera lektioner att jobba vidare med.

3. Välj lektioner

Övningarna i respektive lektion kan göras på ca 20 minuter men man kan självklart lägga mer tid än så på att gå på djupet i respektive fråga.