Kortlektioner

Kortlektioner

Kortlektionerna passar lika bra för mentorstid som när man har en stund över. Det är elva stycken 4-hörnövningar som vi plockat ut från materialet Sanning & konsekvens. Här kommer frågor som rör grupptryck, kamratskap och ansvar. Bara att köra igång!

Grundmetoden

Övningar – Grundmetoden

Här hittar du samtliga övningar inom Prata om Alkohols grundmetod. Materialet kan användas för att skapa en röd tråd i det ämnesövergripande arbetet. Det kan också användas av lärare i enskilda ämnen samt inom mentorskapet. Elevhälsans personal kan använda materialen i sitt arbete på gruppnivå. 

Materialet bygger på att skaffa kunskap om vilka alkoholvanor ungdomarna egentligen har. Övningarna är utformade för att ni på ett naturligt sätt ska få insyn i ungdomarnas alkoholsituation och därmed kunna anpassa det alkoholförebyggande arbetet till rätt nivå. 

Genom kartläggningen får man klarhet i vilken grupp man ska välja: 1-Aldrig druckit, 2-Många har prövat eller 3-Dricker regelbundet.

Vetenskaplig utvärdering av metoden

Metoden är vetenskapligt utvärderad.

Treårig studieplan

Vill du arbeta efter den treåriga studieplan som vår vetenskapliga studie utgick från, hittar du den här.

Kartlägg gruppen

Gör dessa övningar först för att skaffa kunskap om dina ungdomars faktiska alkoholvanor.

Lektionen "Majoritetsmissförståndet" bygger på att eleverna individuellt fyller i ett formulär om alkoholkonsumtionen i klassen. Därefter kan du som lärare använda materialet som underlag för ert fortsatta preventiva arbete om alkohol.

Vad uppfattar ungdomar som en lyckad respektive misslyckad fest?

Tanken är att lektionen ska utgöra ett underlag och grundplattform för det fortsatta arbetet med alkoholfrågan.

Aldrig druckit

Övningar vid ingen eller låg konsumtion av alkohol

Lägg till din rubriktext här

Att ta beslut och vara ung

Övningen syftar till att eleverna ska reflektera över vissa vardagliga beslut och tvingas till att tänka igenom hur omgivningen påverkar deras handlingar. Därmed ges möjlighet för eleverna att ta ställning till hur de i framtiden själva kommer att agera och tänka vid liknande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Positivt och negativt grupptryck

Syftet med övningen är att eleverna ska fundera över hur grupptryck påverkar deras egna val och andra personer.

Lägg till din rubriktext här

Stärk ditt självförtroende

Stärka elevernas självförtroende och öka deras självkännedom genom att bli bekräftade och speglade av sina klasskompisar.

Lägg till din rubriktext här

Kamratskap

Eleverna jobbar med konkreta situationer där de måste reflektera över vad kamratskap är och ta ställning till hur de själva skulle agera i liknande situationer.

Många har prövat

Övningar för grupper där många har prövat alkohol

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Lägg till din rubriktext här

En riktig kompis

I övningen får eleverna reflektera över vad de skulle göra i olika situationer och på så sätt förbereda sig för framtiden. Eleverna får också ökad medvetenhet om sitt ansvar gentemot andra.

Lägg till din rubriktext här

Val, handling och konsekvens

Syftet med övningen är att låta eleverna utveckla insikten om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen förs inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Lägg till din rubriktext här

Sant eller falskt

Syftet med övningen är att låta eleverna reflektera och diskutera kring vanliga myter om alkohol och dess påverkan på kropp och känslor. Dessutom ska övningen ge sakkunskap i ämnet.

Dricker regelbundet

Övningar för grupper med regelbunden konsumtion av alkohol

Lägg till din rubriktext här

Informations­kampanj

Övningen går ut på att låta eleverna diskutera och utarbeta en informationskampanj i syfte att lyfta fram olika problem förknippade med alkohol.

Lägg till din rubriktext här

Du bestämmer själv

Övningen syftar till att få eleverna att reflektera över en ansvarsfull konsumtion av alkohol och ge dem verktygen att kunna säga nej.

Ansvarsfull Alkoholhantering

Ansvarsfull Alkoholhantering

Övningarna nedan vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet. Lektionerna kan även användas direkt av innehavare av serveringstillstånd som vill utbilda sin personal inom viktiga frågor som har med servering, alkohollagen och bemötande av gäster att göra.

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Situationer med besvärliga gäster

Lektion:

Situationer med besvärliga gäster

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är den tredje lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen får ni ta vara på era kunskaper från de två föregående lektionerna om risker med alkohol och alkohollagen.

Lektionen handlar om att praktiskt tillämpa alkohollagen och består av övningar med rollspel som handlar om knepiga situationer på krogen. Vi tittar särskilt på följande:

  • Att bemöta besvärliga gäster
  • Undvika konfliktsituationer
  • Hur man nekar att servera en märkbart berusad gäst
  • Olika situationer att vara uppmärksam på

Unga personer måste vara förberedda på vad de kommer att möta i jobbet när de kommer ut i verkligheten. Genom att arbeta med övningarna i lektionen kommer eleverna få praktisk erfarenhet av att hantera tänkbara situationer som exempelvis:

  • Träning i att möta berusade människor.
  • Hantera folk som är dryga och kaxiga.
  • Personer som blir arga om de inte får handla.

Tänk på att

Denna lektion kan ta mer tid i anspråk än man kan ana. Rollspel är roligt och pedagogiskt rätt men kräver tid. Lektionen kan med fördel göras vid ett dubbelpass.

 

Genomförande

Tre olika fall

Eleverna får möta tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer. Eleverna arbetar med att analysera dessa situationer och dessutom spela upp dem i form av rollspel. Låt eleverna arbeta i grupper och turas om att spela gäster och personal. Du kan också dela in klassen i tre grupper och låta varje grupp arbeta med ett av fallen.

Val, handling och konsekvens

Avsluta lektionen med att i helklass diskutera vanliga problem hämtade ur situationerna (se elevdel) och prata om hur man som personal kan agera i dessa situationer.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Alkohollagen är viktig för dig

Lektion:

Alkohollagen är viktig för dig

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, NATU, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är andra lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen fokuserar vi på alkohollagen. Lektionen börjar med att eleverna läser om alkohollagen.

Texten är en sammanfattning av avsnittet om alkohollagen i Folkhälsomyndighetens utbildningsmaterial “Ansvarsfull alkoholservering. Ni kan läsa hela avsnittet här.

Genomförande

Diskutera

Efter att ni har läst texten får ni diskutera alkohollagen med hjälp av frågorna i elevdelen. Arbeta i grupper eller i helklass.

Sant eller falskt

Eleverna får läsa ett antal påståenden om alkoholservering och fylla i om det är sant eller falskt.

Facit:

  • Alkohollagen bidrar till att begränsa drickandet och motverka alkoholskador. [Sant]
  • En bra måltid kan nästan halvera alkoholhalten i blodet. [Sant]
  • För att servera alkoholhaltiga drycker krävs tillstånd av kommunen. [Sant]
  • För att servera alkohol på en uteservering krävs inga tillstånd. [Falskt]
  • Alkoholdrycker får inte tas med från restaurangen, det gäller både gäster och personal. [Sant]
  • Kommunen måste utse serveringsansvariga i personalen. [Falskt]
  • Som anställd har man ett personligt ansvar gentemot alkohollagen och kan alltså straffas för att servera märkbart berusade gäster. [Sant]
  • Underåriga gäster, det vill säga gäster under 18 år, får inte serveras alkohol efter klockan 20.00. [Sant]
  • En person som är störande för andra gäster och högljudd kan beskrivas som märkbart påverkad. [Sant]

Träna på situationer med alkohol

Eleverna får arbeta i par och träna på situationer där personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster. Eleverna turas om i rollen som gäst och som personal.

En alkoholpolicy

Eleverna arbetar i grupper med att tillsammans skriva en alkoholpolicy som gäller för servering till gäster och även till den egna personalen på en restaurang.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Risker med Alkohol

Lektion:

Risker med Alkohol

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är första lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering.

I den här lektionen fokuserar vi på risker med alkohol och arbetar med begreppen val, handling och konsekvens. Eleverna börjar med att läsa en kort text om alkohol och några av alkoholens baksidor.

Genomförande

Sant eller falskt om alkohol

Eleverna arbetar med påståenden och fyller i om de tror att det är sant eller falskt. Tips! Läs gärna mer på omsystembolaget.se för att lära er mer om alkohol.

Ps. Alla påståenden stämmer, alltså sant.

Val, handling och konsekvens

Med den här övningen försöker vi utveckla elevernas insikt om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen är tänkt att föras inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Eleverna arbetar i smågrupper och får reflektera över ett fall, där en person blir full och tappar självkontrollen.

Eleverna får sedan fundera på vilka val som har gjorts samt vilka handlingar och konsekvenser de fört med sig.

Inled med att berätta att ni ska arbeta med frågor som har att göra med val, handling och konsekvens. Eleverna börjar i mindre grupper med att gå igenom fallet ”Ivan och David” och arbetar sedan med de tillhörande frågorna (elevmaterialet).

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Tonårshjärnan

Tonårshjärnan

Den här metoden ger ungdomar en ökad förståelse för hur tonårshjärnan fungerar. Därigenom blir de bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt. I fördjupningsmaterialet hittar du mer fakta kring tonårshjärnan och ett stödmaterial till vuxna och föräldrar som ska prata om svåra frågor med ungdomar.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Tonårshjärnan lektion

Syftet med lektionen är att ge eleverna en ökad förståelse för hur deras tonårshjärna fungerar. Därigenom ska de bli bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt.

Material tonårshjärnan

Lektion:

Material tonårshjärnan

Här hittar du alla material som är framtagna speciellt för temat ”Tonårshjärnan”.

Så når du fram till din tonåring

Unga har behov av att prata om svåra frågor såsom stress, alkohol och nedstämdhet. Unga tycker att det är bra att föräldrar bryr sig, ställer frågor och initierar samtal. Här får du några korta tips på hur du kan förbereda dig och agera för det viktiga samtalet.

Fördjupning om tonårshjärnan

Vill man likna tonårshjärnan vid något, så kan man tänka sig den som en bil med en väldigt stark motor/drivkraft med inte fullt fungerande bromsar och styrsystem.

Inspireras av vår expert, skolkuratorn Olle Granath

Ibland kan det vara svårt att ta det viktiga samtalet med unga. Här får du tips från Olle Granath, Prata om alkohols expert. Har du någon gång funderat på hur du ska nå fram till din tonåring för att prata om viktiga frågor? Unga har behov av att prata om svåra frågor som stress, alkohol och nedstämdhet. Unga tycker att det är bra att vi vuxna bryr oss, ställer frågor och initierar samtal – men det gör inte situationen enklare. Det finns biologiska och kemiska förklaringar till varför tonåringar tänker och agerar som de gör.

Film med case

Tanken med filmen är att ge ungdomar ökad förståelse för sitt, och andra tonåringars, beteende gällande till exempel mindre bra beslut, bristande självkontroll och att falla för grupptryck.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Tonårshjärnan lektion

Lektion:

Tonårshjärnan lektion

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

BI, IDH, IDRO, NATU, RE, RELI, SAMH, SH, SV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete

Syfte

Syftet med lektionen är att ge eleverna en ökad förståelse för hur deras tonårshjärna fungerar. Därigenom ska de bli bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt.

Elevmaterial

Papper och penna och gärna dator för produktion av flyer

Inledning

Mål med lektionen:

  • Öka elevernas förståelse för hur tonårshjärnan påverkar bland annat beslutsfattande, risktagning, självkontroll och konsekvenstänkande.
  • Reflektera över och diskutera effekten av grupptryck.

Genomförande

Lektionen inleds med att ni tittar på en animerad film tillsammans som utgör underlag för vidare diskussion och arbete. Ni kommer sedan att skapa en flyer med syfte att ge tonåringar tips om att fatta kloka beslut och att undvika riskbeteenden.

Eleverna kommer att:

  • Öka förståelsen för tonårshjärnans utveckling och funktion.
  • Reflektera över och diskutera effekten av beslutsfattande, risktagning, självkontroll och konsekvenstänkande.

Lektionens genomförande:

  1. Se på inledande film
  2. Diskutera och reflektera
  3. Fyra hörn-övning
  4. Skapa flyer

Genomförande

Steg 1. Film

Börja med att titta på den första inledande filmen nedan tillsammans. Tanken med filmerna är att eleverna ska förstå sitt, och andra tonåringars, beteende gällande till exempel mindre bra beslut, bristande självkontroll och att falla för grupptryck.

Steg 2. Diskussion och reflektion

Diskutera följande frågor i par eller mindre grupper

  • Kände du igen dig i filmen?
  • Vad i filmen har du själv upplevt eller sett andra i din omgivning göra?
  • Är detta en vanlig situation för tonåringar i din omgivning?
  • Varför tror du att Kevin hamnade i en sådan situation?
  • Vad hade Kevin kunnat göra annorlunda?
  • Vad hade Kevins vänner kunnat göra annorlunda?
  • Vad hade Kevins föräldrar kunnat göra annorlunda?
  • Hade det varit skillnad om det varit en tjej som varit huvudperson?
  • Om ja, på vilket sätt?
  • Väckte filmen några andra tankar?

Steg 3. Film 2 och fyra hörn-övning

Visa nu film två för eleverna. Där ges en enkel förklaring till tonårshjärnans obalans och hur det påverkar till exempel beslutsfattande, risktagning, självkontroll och konsekvenstänkande. Markera ut de fyra hörnen i klassrummet med de fyra svarsalternativen.

Markera ut de fyra hörnen i klassrummet med de fyra svarsalternativen.

  1. Håller inte med alls
  2. Håller med i viss mån
  3. Håller med helt och fullt
  4. Vet inte

Läs upp ett påstående i taget och be eleverna välja det hörn som matchar deras svar. Be några elever motivera sina svar och/eller argumentera för sina svar. När ni diskuterat klart frågan ger du eleverna möjlighet att byta hörn om de så önskar. Gå sedan vidare till nästa fråga. 

Corona-anpassad version av 4-hörn:

Ge varje elev fyra tomma papper och be dem skriva ner de olika svarsalternativen på respektive lapp. Istället för att ställa sig i ett hörn sitter de kvar på sina platser och visar upp sin lapp efter att du läst upp påståendet. Denna variant kan även göras vid distansundervisning.

Påståenden

  • Tonåringar fattar alltid mindre bra beslut.
  • Bara man bestämmer sig så kan man fatta kloka beslut.
  • Det är svårt att stå emot sånt som är lockande att göra även om man vet att det kanske inte är så bra.
  • Grupptryck har ingen inverkan på beslutsfattande.
  • Tonåringar kan inte stå emot utmaningar från kompisar.
  • Om man vet att något kan få negativa konsekvenser så låter man bli.
  • Många tonåringar tar risker för att kompisarna gör det.
  • För att få vara med i ett kompisgäng krävs att man gör vissa saker som man kanske inte vill.
  • En del tonåringar är mer riskbenägna än andra.
  • Många tonåringar mår dåligt när de fattat mindre bra beslut.

Steg 4. Skapa en flyer

Skapa en flyer för målgruppen tonåringar.

Uppdraget är att skapa en flyer som ska delas ut till tonåringar. Den ska även kunna delas på Facebook. Flyern ska ge tips till tonåringar om hur de kan fatta kloka beslut trots den rådande obalansen i tonårshjärnan.

Inled övningen med en gruppdiskussion

Bilda grupper med fyra till sex elever i varje grupp.

  • Vilka konsekvenser kan det få när tonårshjärnan är i obalans?
  • Vad kan man göra för att inte låta känslocentra fatta beslut?
  • Vad kan man göra för att låta den kloka delen av hjärnan, pannloberna, styra så mycket som möjligt?
  • I vilka situationer blir risken större för att fatta mindre bra beslut?
  • Är vissa tonåringar mer riskbenägna än andra?
  • Varför är det svårt att stå emot grupptryck?
  • Vad kan man göra för att minska påverkan från grupptryck?
  • Vilka fakta om tonårshjärnan kan hjälpa tonåringar att fatta kloka beslut?

Skapa flyer

Utgå från filmerna och era diskussioner när ni bestämmer vad ni vill ha med i er flyer. Ni kan även gå till fördjupningen för att hitta mer fakta och få en djupare förståelse för tonårshjärnan. Flyern ska vara en A4 som viks till A5-format eller med tre vikningar på längden. (exempel)

  • Börja med att skissa upp en idé på ett papper.
  • Vilket är budskapet ni vill framföra?
  • Vilka fakta vill ni ha med?
  • Hur gör man faktadelen så kort som möjligt utan att missa något viktigt?
    Vilka tips skulle vara till nytta för tonåringar?
    Ska ni ha någon bild med? Tänk på upphovsrätten.

Koppling till kursplaner

Biologi – 7-9

  • Hur den fysiska och psykiska hälsan påverkas av sömn, kost, motion, sociala relationer och beroendeframkallande medel.
  • Kroppens celler, organ och organsystem och deras uppbyggnad, funktion och samverkan

Svenska

  • Gemensamt och enskilt skrivande. Strategier för att skriva olika typer av tex­ter med anpassning till deras uppbyggnad och språkliga drag.
  • Disposition och redigering av texter med hjälp av digitala verktyg. Bear­bet­ning av egna och gemensamma texter till innehåll och form. Att ge och ta emot respons på texter.
  • Språkliga strukturer och normer. Stavning, meningsbyggnad, stycke­in­del­ning och olika typer av textbindning. Ordklasser och satsdelar.
  • Strategier för att skriva olika typer av texter med anpassning till deras typiska uppbyggnad och språkliga drag.
  • Skillnader i språkanvändning beroende på syfte, mottagare och samman­hang. Språkets betydelse för att utöva inflytande.
  • Olika former av samtal. Att delta aktivt, uttrycka känslor, tankar och kun­ska­per, lyssna, ställa frågor och föra resonemang, samt formulera och be­möta argument.

Kursplaner Gymnasiet Gy11

Svenska 1

  • Skriftlig framställning av texter för kommunikation, lärande och reflektion.
  • Språkriktighet, dvs. vilka språkliga egenskaper och textegenskaper i övrigt som en text bör ha för att fungera väl i sitt sammanhang.
  • Argumentationsteknik och skriftlig framställning av argumenterande text.

Naturkunskap

  • Kunskaper om olika livsstilars konsekvenser såväl för den egna hälsan som för folkhälsan och miljön.
  • Kunskaper om människokroppens uppbyggnad och funktion samt dess växelverkan med omgivningen.

Naturkunskap 2

  • Människokroppens organ och organsystem, deras uppbyggnad, funktion, evolutionära utveckling och växelverkan med omgivningen

Kursplaner Gymnasiet Gy25

Samhällskunskap - Nivå 1a1

  • Gruppers och individers identitet, relationer och sociala livsvillkor med utgångspunkt i att människor grupperas utifrån kategorier som skapar både gemenskap och utanförskap.

Samhällskunskap - Nivå 1b

  • Gruppers och individers identitet, relationer och sociala livsvillkor med utgångspunkt i att människor grupperas utifrån kategorier som skapar både gemenskap och utanförskap samt människors möjligheter och utmaningar utifrån varierande levnadsvillkor, till exempel bero­ende på kön och socioekonomisk bakgrund.

Samhällskunskap - Nivå 2

  • Samhällsutmaningar kopplade till individer, grupper och sociala strukturer.

Svenska - Nivå 1

  • Skriftlig framställning av olika typer av texter för kommunikation, lärande och reflektion, däribland argumenterande texter och kreativt skrivande.
  • Struktur och språkliga drag i olika typer av texter. Skriftspråkets normer för språkriktighet och vilka språkliga egenskaper som gör att en text fungerar väl i sitt sammanhang. Användning av digitala verktyg för textbearbetning samt för respons på texter. Citat- och referatteknik.

Svenska - Nivå 3

  • Informationssökning och värdering av information från olika typer av texter. Sammanfattning och kritisk läsning av texter från olika typer av källor.

Idrott och hälsa - Nivå 1

  • Olika hälsofaktorer som påverkar fysisk, psykisk och social hälsa, till exempel kost, sömn och stress.
  • Olika kroppsideals påverkan på människor, till exempel ätstörningar och dopning.

Naturkunskap - Nivå 1a1

  • Människokroppens behov av näringsämnen, energi och återhämtning. Hur kroppen påverkas av fysisk och psykisk belastning, till exempel träning, stress och missbruk.

Naturkunskap - Nivå 1b

  • Människokroppens behov av näringsämnen, energi och återhämtning. Hur kroppen påverkas av fysisk och psykisk belastning, till exempel träning, stress och missbruk.

Naturkunskap - Nivå 2

  • Fysisk och psykisk hälsa. Förebyggande åtgärder, behandlingar och läkemedel.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Trafik & alkohol

Trafik & alkohol

Syftet med materialet är att aktivt och medvetet påverka och stimulera eleverna att omfatta vårt samhälles gemensamma värderingar kring alkohol och låta dessa komma till uttryck i praktisk vardagliga handlingar. Dessutom syftar övningarna till att genom diskussion och reflektion få varje elev att stärka sin tilltro till den egna förmågan att själv och tillsammans med andra ta initiativ, ta ansvar och påverka sina villkor (GY11).

Lägg till din rubriktext här

Val handling konsekvens

Syftet med materialet är att aktivt och medvetet påverka och stimulera eleverna att omfatta vårt samhälles gemensamma värderingar kring alkohol och låta dessa komma till uttryck i praktisk vardagliga handlingar.

Lägg till din rubriktext här

Att kunna påverka och förändra

Lektionen går ut på att i grupper diskutera hur man kan påverka och förändra inställningar kring alkohol och trafik. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal attityder kring alkohol och trafik och det är därför viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Lägg till din rubriktext här

Myter om alkohol

Lektionen går ut på att i grupper diskutera myter om trafik och alkohol. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal myter kring alkohol och trafik och det är därför att viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Tävlingsvillkor 2027

  • Tävlingen är för elever i högstadiet och gymnasiet. Där högstadie- och gymnasieelever tävlar i olika tävlingsklasser med olika teman i respektive tävlingsklass.
  • En klass kan bestå av flera grupper med varsitt bidrag. En grupp kan bestå av enskilda elever eller upp till 32 elever.
  • Novellen ska vara mellan 800 och 1200 ord.
  • Deltagarna ansvarar för att inte använda AI, kopiera andras texter eller på något annat sätt göra intrång i upphovsskyddat material.
  • Bidrag måste skickas in senast den 30/4 2027 för att kunna delta i tävlingen.
  • I och med att ni skickar in ert tävlingsbidrag samtycker ni till att era ifyllda uppgifter behandlas i syfte att löpande förse er med information om tävlingen till angiven e-postadress.
  • Prata om Alkohol har rätt att fritt sprida vidare alla noveller och använda dem i andra medier för att inspirera fler att delta i tävlingen.
  • Priserna i tävlingen delas ut som klasspriser och överförs till klassen genom skolans konto efter att tävlingen är avslutad. Prispengarna ska användas till något i elevernas utbildning som till exempel bokinköp och/eller klassresa.
  • Prata om Alkohol har rätt att välja att inte publicera eller att avpublicera bidrag som är olämpliga, stötande eller bidrag som inte möter tävlingens kriterier.