Skapa er ”klasstil”

Lektion:

Skapa er ”klasstil”

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

IDRO, SPE, SVEN

Arbetssätt

Gemensam diskussion – Projektarbete

Syfte

Övningen syftar till att tal om begreppen trygghet och kamratskap samt diskutera dess betydelse för den enskilda individen och gruppen. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och vetskap om gruppens betydelse.

Elevmaterial

Skriv ut elevbilagorna till alla i gruppen.

Inledning

Detta är den avslutande övningen i materialet och det centrala för ditt arbete. Det är nu ni diskuterar och reflekterar över egenskaper hos ett bra team och tar fram er ”klasstil”.

Övningen låter dig tillsammans med gruppen också diskutera vad kamratskap betyder och hur gruppens möjligheter att nå de gemensamma målen ökar. Tanken är att tillsammans skapa en grund för hur man beter sig mot varandra. Det handlar om att vara en god människa och förebild samt att bygga upp en gemensam trygghet i gruppen.

 

Genomförande

a) Egen ”klasstil”

Inled övningen med att berätta att ni tillsammans ska ta fram er egen “klasstil”. Gå sedan vidare med denna uppvärmningsövning genom ”Heta stolen”.

Läs upp följande påståenden:

  • Jag känner alla i klassen!
  • Jag tycker skolan är kass!
  • Det är viktigt med en rätt attityd!
  • Det är OK att fuska i skolan!
  • Skolarbete och träning är lika!
  • Det är OK att fuska inom idrotten!
  • Jag har respekt för alla!
  • Jag ger alltid 100 %!
  • Jag visar alltid respekt mot alla!
  • Jag vet vad mobbning betyder!
  • Jag tänker på hur jag uppför mig!

Att genomföra ”Heta stolen” eller ”Heta konen”. Ställ så många koner eller stolar i en ring så att de räcker till alla elever. Viktigt att det blir en över. För varje påstående väljer utövarna att vara för eller emot. Om de är för (eller håller med) ska de flytta sig till en annan plats, om de är emot (inte håller med) sitter de kvar. (Om det endast är en som är för går denne och sätter sig på den tomma stolen eller till den tomma konen). Som ledare ska du leda samtalet, ställa följdfrågor och sammanfatta diskussionen.

b) Inledande diskussion:

Vad är en bra kompis? (se elevbilaga 1)

  • Låt eleverna enskilt skriva ner tre egenskaper som kännetecknar en bra kompis.
  • Låt eleverna skriva ner var och en för sig tre egenskaper som kännetecknar ett bra team.
  • Om du vore tränare för ett lag, vilka egenskaper tror du behövs i ett lag för att skapa ett ”vinnande” lag?

c) Gruppdiskussion

Dela sedan in klassen i grupper och låt eleverna berätta om egenskaperna de har skrivit ner i elevbilagan.

Be dem i grupperna diskutera och samlas kring tre egenskaper för följande:

  • Vilka egenskaper har en bra kompis?
  • Vilka egenskaper har ett bra team?
  • Vilka egenskaper behövs för att bli ett vinnande lag?

d) Presentation

Återsamla i helklass och be grupperna presentera sina egenskaper.

e) Diskussion i helklass

Diskutera sedan i helklass kring följande frågor och skriv gärna ner det som
framkommer på tavlan.

  • Vad betyder kamratskap för dig?
  • Vad tjänar laget på att ha en god kamratskap?
  • Vad tjänar klassen på att ha en god kamratskap?
  • Vad menar Michael Jordan när han säger; ”Med talang vinner man matcher men med lagarbete och intelligens vinner man mästerskap”
  • Vad betyder trygghet för ett team och vilken inverkan kan det ha på resultatet?

f) Projektarbete

Vi skapar vår “klasstil” (se elevbilaga 2).

  1. Berätta att ni ska genomföra ett grupparbete för att ta fram gemensamma triggers för klassen i syfte att skapa trygghet i klassen/gruppen.
  2. Låt alla grupper presentera sina förslag på triggers och skriv upp dessa på tavlan.
    Be sedan varje elev välja ut två triggers som han/hon vill ha genom att sätta ett kryss framför. Välj sedan ut de tre triggers som har flest röster. Klassen bestämmer EN klasstil som ska gälla utifrån de förslag som kommit fram. Tänk på att använda elevernas egna ord.
  3. Gör klasstilen synlig i klassrummet och på skolan.
  4. Skicka in klassens bidrag till Prata Om Alkohol och delta i utlottning av fina klasspriser. Postadress finner du på hemsidan www.prataomalkohol.se.

Sammanfattning

Ställ gärna följande frågor för att sammanfatta övningen:

  • Kan du ge exempel på vad vi har pratat om och lärt oss idag?
  • Är det något som du tror kan påverka dig i framtiden?

Fortsätt arbetet i hela skolan

Klasstilen ger er en gemensam värdegrund för att uppmuntra till kamratanda och en
trygg miljö. För att lyfta fram ert arbete och försöka få fler att engagera sig kan ni sprida det vidare på skolan.

Här följer exempel på hur ni kan sprida klasstilen vidare på skolan:

  • Gör en utställning på skolan om klassens stil
  • Lägg upp informationen om klasstilen på skolans hemsida
  • Använd sociala medier och berätta om hur klassen har arbetat för att ta fram sin klasstil och vilket syfte den har. Uppmana andra klasser och skolor att göra samma sak.
  • Presentera klasstilen och dess innebörd för yngre klasser på skolan och försök få dem att engagera sig och genomföra något liknande (Ungdomar lyssnar på ungdomar!)

Lärarstöd till denna övning

Trigger – Något som får en att reagera och agera, i detta fall ord som får oss att tänka till. Triggers ska fungera som en väckarklocka.

Värdegrund – ”Hur vi är mot varandra”, Den gyllene regeln: ”Behandla andra så som du själv vill bli behandlad”.

Etik – Regler (Exempel: Sveriges lag, skolans regler, Koranen, hemmets regler, mm.).

Moral – Praktisk handling (Exempel: att skrika ”könsord” vet vi att man inte får (etik) men det händer ändå. (moral).

Respekt – ”Att bli sedd” och ”Att se andra”.

Attityd
– Positiv/negativ inställning.
– Attityd är sättet jag tänker på.
– Attityd är något som andra människor faktiskt kan: Höra på min röst,
Se på det sätt jag rör mig och Känna när de är med mig.

Inställning
– Min inställning visar sig i allting jag gör hela tiden, varhelst jag är.
– Positiv inställning inbjuder alltid till positiva resultat.
– Negativ inställning inbjuder alltid till negativa resultat.

Ansvar – Skyldighet att sköta något, och skyldighet att stå till svars för något.

Mobbning – En eller fl era kränker någon vid upprepade tillfällen.

Vad är ett team? – ”En samling människor som har ett gemensamt MÅL och som måste samarbeta för att uppnå det”.

Kännetecken för ett bra team
– Positivt arbetsklimat
– Samstämmighet
– Kunskaper om olika saker
– Handlingsförmåga
– Kunskap om varandra Hjärta slår klass
– ”Lag som inte har stjärnor utan där alla jobbar och ger 120 %”

Målgrupp tillämpning

  • Elever och personal kopplad till NIU samt idrottsföreningar.
  • Kursupplägg och metodmaterial anpassat för undervisning i kurser som
  • Träningslära 1 och 2, pedagogiskt ledarskap och hälsofrämjande arbete.
  • Seminarium och utbildning för elever, ledare och berörda lärare.
  • Undervisning och eget projektarbete.

Lägg till din rubriktext här

Självkänsla kontra självförtroende

För många betyder orden självkänsla och självförtroende liknande saker. Övningen syftar till att belysa och ge kunskap om dessa begrepp.

Lägg till din rubriktext här

Lära känna varandra

Övningen syftar till att låta eleverna lära känna varandra och reflektera över viktiga livsfrågor. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och får kunskap om gruppens betydelse för att nå de gemensamma målen.

Lägg till din rubriktext här

Fortsätt arbetet i din idrottsförening

Den klasstil som tagits fram kan enkelt och med fördel överföras till din idrottsförening. Antingen kan du sprida och etablera den existerande klasstilen eller så gör du om samma arbete som i skolan fast med utgångspunkt i idrottsföreningen.

Ansvarsfull Alkoholhantering

Ansvarsfull Alkoholhantering

Övningarna nedan vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet. Lektionerna kan även användas direkt av innehavare av serveringstillstånd som vill utbilda sin personal inom viktiga frågor som har med servering, alkohollagen och bemötande av gäster att göra.

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Situationer med besvärliga gäster

Lektion:

Situationer med besvärliga gäster

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är den tredje lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen får ni ta vara på era kunskaper från de två föregående lektionerna om risker med alkohol och alkohollagen.

Lektionen handlar om att praktiskt tillämpa alkohollagen och består av övningar med rollspel som handlar om knepiga situationer på krogen. Vi tittar särskilt på följande:

  • Att bemöta besvärliga gäster
  • Undvika konfliktsituationer
  • Hur man nekar att servera en märkbart berusad gäst
  • Olika situationer att vara uppmärksam på

Unga personer måste vara förberedda på vad de kommer att möta i jobbet när de kommer ut i verkligheten. Genom att arbeta med övningarna i lektionen kommer eleverna få praktisk erfarenhet av att hantera tänkbara situationer som exempelvis:

  • Träning i att möta berusade människor.
  • Hantera folk som är dryga och kaxiga.
  • Personer som blir arga om de inte får handla.

Tänk på att

Denna lektion kan ta mer tid i anspråk än man kan ana. Rollspel är roligt och pedagogiskt rätt men kräver tid. Lektionen kan med fördel göras vid ett dubbelpass.

 

Genomförande

Tre olika fall

Eleverna får möta tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer. Eleverna arbetar med att analysera dessa situationer och dessutom spela upp dem i form av rollspel. Låt eleverna arbeta i grupper och turas om att spela gäster och personal. Du kan också dela in klassen i tre grupper och låta varje grupp arbeta med ett av fallen.

Val, handling och konsekvens

Avsluta lektionen med att i helklass diskutera vanliga problem hämtade ur situationerna (se elevdel) och prata om hur man som personal kan agera i dessa situationer.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Alkohollagen är viktig för dig

Lektion:

Alkohollagen är viktig för dig

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, NATU, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är andra lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen fokuserar vi på alkohollagen. Lektionen börjar med att eleverna läser om alkohollagen.

Texten är en sammanfattning av avsnittet om alkohollagen i Folkhälsomyndighetens utbildningsmaterial “Ansvarsfull alkoholservering. Ni kan läsa hela avsnittet här.

Genomförande

Diskutera

Efter att ni har läst texten får ni diskutera alkohollagen med hjälp av frågorna i elevdelen. Arbeta i grupper eller i helklass.

Sant eller falskt

Eleverna får läsa ett antal påståenden om alkoholservering och fylla i om det är sant eller falskt.

Facit:

  • Alkohollagen bidrar till att begränsa drickandet och motverka alkoholskador. [Sant]
  • En bra måltid kan nästan halvera alkoholhalten i blodet. [Sant]
  • För att servera alkoholhaltiga drycker krävs tillstånd av kommunen. [Sant]
  • För att servera alkohol på en uteservering krävs inga tillstånd. [Falskt]
  • Alkoholdrycker får inte tas med från restaurangen, det gäller både gäster och personal. [Sant]
  • Kommunen måste utse serveringsansvariga i personalen. [Falskt]
  • Som anställd har man ett personligt ansvar gentemot alkohollagen och kan alltså straffas för att servera märkbart berusade gäster. [Sant]
  • Underåriga gäster, det vill säga gäster under 18 år, får inte serveras alkohol efter klockan 20.00. [Sant]
  • En person som är störande för andra gäster och högljudd kan beskrivas som märkbart påverkad. [Sant]

Träna på situationer med alkohol

Eleverna får arbeta i par och träna på situationer där personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster. Eleverna turas om i rollen som gäst och som personal.

En alkoholpolicy

Eleverna arbetar i grupper med att tillsammans skriva en alkoholpolicy som gäller för servering till gäster och även till den egna personalen på en restaurang.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Myter om alkohol

Lektion:

Myter om alkohol

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, NATU, RELI, SAMH, TRK, YRK

Arbetssätt

Läsning – Grupparbete

Syfte

Lektionen går ut på att i grupper diskutera myter om trafik och alkohol. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal myter kring alkohol och trafik och det är därför att viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Elevmaterial

Ladda ner novellen Leva med döden – Ha penna och papper till alla

Inledning

Syfte:

Lektionen går ut på att i grupper diskutera myter om trafik och alkohol. I din roll som
professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal myter kring alkohol och trafik och det är därför att viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Till övningen hör även läsning av novellen Leva med döden som är skriven av en ung
gymnasieelev. Boken beskriver vilka konsekvenser en rattfylla kan få. Förhoppningen är att boken kan väcka en tanke, starta en diskussion och öka insikten om vikten av att alltid välja bort alkohol och droger i trafiken.

Genomförande:

Novelläsning Leva med döden

  • Läsa novellen och skriva i Reflektionsloggen.

Myter om trafik och alkohol

  • Gruppdiskussion.
  • Café-metoden – Gruppdiskussion lärarhandledning.

Reflektionsloggen

  • Sammanfatta tankar och reflektioner.

Steg 1 - Novelläsning leva med döden

Novelläsning leva med döden

I förordet skriver författaren: ”I trafiken händer det alltför ofta att följden av ett enklare misstag leder till döden. Inga onda avsikter. Inget medvetet risktagande för spänningens skull. Kanske bara bristande planering, en missad nattbuss eller ett lockande förslag från en partysugen och frusen kompis … ett enkelt misstag. Konsekvenserna kan bli förödande.”

Boken beskriver vilka konsekvenser en rattfylla kan få. Förhoppningen är att boken kan väcka en tanke, starta en diskussion och öka insikten hos unga människor om vikten av att alltid välja bort alkohol och droger i trafiken. Boken går att beställa hem på Trafikverkets sida (Don’t Drink & Drive) alternativt ladda ner som PDF-fil via denna länk.

Steg 2 - Reflektionsloggen - Leva med döden

Reflektionsloggen – Leva med döden

Öppna ditt Word-dokument Reflektionslogg. Skapa en ny rubrik, Leva med döden. Fundera och reflektera över följande och skriv ner dina tankar i reflektionsloggen:

  • Hur hade du gjort om du var Lina och kompisarna hade tjatat?
  • Har du varit med om en liknande situation?
  • Hur borde kompisarna ha agerat?
  • Hur tror du att Linas framtid ser ut?
  • Hur hade du gjort om du var med någon som tänkte köra rattfull?
  • Är det svårt att säga nej i en sån här situation?
  • Vilka argument kan man använda för att säga nej?
  • Om din kompis skulle köra på fyllan, tror du att din relation till honom/henne skulle förändras då? Hur?
  • Vad kan man göra för att undvika rattfylla, exempelvis efter en fest?
  • Många gör inte tillräckligt mycket för att stoppa sina kompisar från att köra rattfulla eller att åka med någon som kör rattfull. Varför, tror du?
  • Tänk dig att du precis nu överlägger med dig själv om du ska ta bilen, fast du är påverkad. Det är det enklaste sättet just nu för dig att ta dig hem. Överlägger du med dig själv om vilka konsekvenser det kan få? Är det värsta scenariot att du kan bli tagen för rattfylla, eller är det att du kan köra ihjäl någon? Eller ser du fördelen av att snabbt komma hem?

Steg 3 - Café-metoden

Café-metoden

Café-metoden är en metod vars syfte är att uppmuntra en större grupps deltagare att delta aktivt i diskussioner på ett avspänt sätt. Ni kommer att mötas av minst sex olika myter som bemöts av fakta, vilka ni i gruppen ska träna er i att ta ställning till.

Processen startar med att ni blir placerade vid ett bord. Varje bord ska även ha en så kallad cafévärd. Vid varje bord diskuteras ett ämne som ska avslutas med ett ställningstagande. Svar, funderingar och åsikter antecknas på ett papper alternativt ett forum. Detta är cafévärdens uppgift. När detta är klart förflyttar gruppen sig till ett nytt bord och diskuterar nästa ämne. Cafévärdens uppgift är att helt kort berätta för de nya gästerna vad som diskuterats vid bordet och sätta igång en ny diskussion.

Sex myter om alkohol och trafik

1. Det händer aldrig mig som är ung.

Hälften av de personbilsförare i åldern 15-24 år som omkommer i singelolyckor är påverkade av alkohol. Yngre och medelålders män dominerar bland rattfylleristerna, både bland dem som polisen upptäcker i kontroller och bland dem som är inblandade i olyckor.

Ta ställning: Varför anser ni att fler unga män är inblandade i singelolyckor? Hur kan man förhindra detta? Vilka konsekvenser kan det få för framtida val? Är det någon skillnad med att köra moped, cykel eller bil? Källa: Trafikverket

2. Det är väl inte så vanligt med rattfylleriolyckor.

Varje vecka dör mer än en person i en alkoholrelaterad trafikolycka och mer än var tredje ung förare som dödas i trafiken är onykter. Forskning visar att en ökning av totalkonsumtionen med en liter per person och år kommer att medföra cirka elva procent fler rattfylleribrott och åtta procent fler dödsolyckor. Om konsumtionen ökar med en enda procent, blir ökningen av rattfylleribrotten cirka 0,6 procent.

Ta ställning: Varför är det viktigt för mig att som framtida yrkeschaufför uppträda
professionellt och vara en god förebild? Källa: Trafikverket

3. Sitter jag i baksätet är det inte mitt bekymmer.

Sätter du dig i bilen med någon som kör rattfull, utan att försöka stoppa personen, är du medskyldig om något skulle hända. Dessutom drabbas du faktiskt av samma olycka. Alkoholens effekter på hjärnan innebär att reaktionstiden förlängs. Om till exempel en katt rusar ut framför bilen dröjer det några millisekunder innan vi reagerar och sätter foten på bromsen. Den tid som går från att föraren ser katten till att han/hon bromsar påverkas negativt av alkohol. Uppskattningsvis blir effekterna av en drink (det vill säga 3 cl sprit, vilket ungefär motsvarar ett glas vin eller starköl) att vi reagerar 20 procent långsammare än om vi inte hade druckit alls. Tillgripa våld är inte tillåtet, men så här sa en kille, vars kompis körde ihjäl sig: ”Jag kommer alltid att ångra att jag inte slog ner honom. Då hade han åtminstone levt idag. Jag skulle i så fall ha tagit mitt straff med lätt hjärta. Detta är värre än något annat.”

Ta ställning: Om man ser att kompisen tänker köra onykter och några ska åka med, vilket ansvar har man? Hur borde straffsatsen se ut? Samma som för föraren? Varför/ Varför inte?

4. Själv kör jag extra försiktigt när jag är full…

När alkoholhalten i blodet ökar, minskar ögonens förmåga att samarbeta och då får man svårare att bedöma avstånd. När promillehalten ökar, riskerar man att få dubbelseende. I mörker är effekterna särskilt påtagliga. Redan vid 0,1 promille ökar nämligen känsligheten för att bli bländad och det tar längre tid att få tillbaka mörkerseendet. Även låga promillehalter gör att reaktionstiden förlängs. Samspelet mellan muskler och nerver blir även sämre på grund av det centrala nervsystemet bedövas. Alkoholen gör att hjärnan inte klarar av att hålla reda på lika mycket information som vanligt, vilket leder till att en påverkad person inte kan ta in information från ett lika stort synfält som när han eller hon är nykter. Effekten kallas tunnelseende.

Ta ställning: Vissa hävdar att en duktig chaufför inte påverkas av alkohol i trafiken. Hur kan du som professionell förare bemöta detta argument? Källa: Trafikverket

5. Alla får livstids fängelse som kör ihjäl någon. Nog kan man köra på en folköl…

Straffet för rattfylleri är böter eller fängelse i högst sex månader. Dessutom återkallas i normalfallet körkortet under tolv månader. Om det finns försvårande omständigheter kan spärrtiden dock bli längre. Vid grovt rattfylleri kan straffet bli fängelse i högst två år och körkortet kan återkallas under 24 månader. Grovt rattfylleri i kombination med grovt vållande till annans död kan ge upp till åtta års fängelse. Straffet för sjöfylleri är böter eller fängelse i högst sex månader. Straffet för grovt sjöfylleri är fängelse i högst två år.

Ta ställning: Varför förekommer det fortfarande olyckor som är alkoholrelaterade, anser ni att straffen är för höga eller för låga i Sverige? Ge exempel. Källa: Trafikverket

6. Jag känner mig inte bakfull, nu kan jag köra.

Förbränningshastigheten varierar för olika personer som har druckit lika mycket. Det finns inga ”mirakelmedel” som påskyndar förbränningen, utan tiden är helt avgörande. Om du har varit kraftigt påverkad, kan prestationsförmågan vara påtagligt nedsatt dagen efter trots att promillehalten är noll.Du bör därför avstå från bilkörning dagen efter. I praktiska försök med bilkörning i kritiska situationer har det visat sig att körförmågan kan vara nedsatt med cirka 20 procent dagen efter.

Ta ställning: Hur kan man förhindra att fler förare kör ”dagen efter”? Ge exempel. Källa: Trafikverket

Stödmetod – World café

Café-metoden är en metod vars syfte är att uppmuntra en större grupps deltagare att delta aktivt i diskussioner på ett avspänt sätt. Metoden kan varieras för att möta olika syften. I det här fallet är övningen anpassad för att passa i en skolsituation och ämnena som diskuteras berör alkohol och trafik.

Fem punkter ingår alltid i metoden:

Möblering:

Se till att möblera rummet så att det finns ett antal separata bord eller cafébord. Ungefär fyra-åtta personer ska få plats runt varje bord.

  • Varje bord tilldelas ett stort pappersark samt ett antal pennor i olika färger.
  • Alternativt kan ni använda digitala verktyg som Fakebook eller Padlet.

Introducera metoden:

Läraren hälsar alla välkomna och förklarar metoden för eleverna. Läraren sätter övningen i sitt sammanhang, alltså att den är en förberedelse inför novelläsningen av boken Leva med döden.

Rundorna:

  • Placera ut eleverna i grupper. Låt varje grupp utse en cafévärd.
  • Tilldela varje grupp ett huvudämne.
  • Låt gruppen diskutera sitt ämne tio minuter.
  • Låt varje grupp sammanfatta diskussionerna på pappret, alternativt det digitala verktyget.
  • Efter sammanfattningen av diskussionen byter alla utom cafévärden bord.
  • Cafévärdens uppgift är att helt kort berätta för de nya gästerna om bordets huvudämne och sätta igång en ny diskussion.
  • Antalet rundor är lika som antalet bord.

Frågor:

Varje bord diskuterar en fråga eller ett ämne. Genom att deltagarna byter bord så får alla deltagare möjlighet att diskutera alla ämnen. Svar, funderingar och åsikter antecknas på pappersduken eller i det digitala verktyget.

Insamling:

  • När alla byten är gjorda presenterar varje bord (eller cafévärd) resultatet av övningen.

Frågor/diskussionsämnen ”Sex vedertagna myter om alkohol och trafik – Vad tror ni att myterna grundar sig på och varför lever de kvar?”

  • ”Det händer aldrig mig som är ung” Ta ställning: Varför anser ni att fler unga män är inblandade i singelolyckor? Hur kan man förhindra detta? Vilka konsekvenser kan det få för framtida val? Är det någon skillnad med att köra moped, cykel eller bil?
  • ”Det är väl inte så vanligt med rattfylleriolyckor” Ta ställning: Varför är det viktigt för mig att som framtida yrkeschaufför uppträda professionellt och vara en god förebild?
  • ”Sitter jag i baksätet är det inte mitt bekymmer.” Ta ställning: Om man ser att kompisen tänker köra onykter och några ska åka med, vilket ansvar har man? Hur borde straffsatsen se ut? Samma som för föraren? Varför/ Varför inte?
  • ”Själv kör jag extra försiktigt när jag är full… ” Ta ställning: Vissa hävdar att en duktig chaufför inte påverkas av alkohol i trafiken. Hur kan du som professionell förare bemöta det argumentet?
  • ”Alla får livstidsfängelse som kör ihjäl någon, nog kan man köra på en folköl ” Ta ställning: Varför förekommer det fortfarande olyckor som är alkoholrelaterade, anser ni att straffen är för höga/ låga i Sverige? Ge exempel.
  • ”Jag känner mig inte bakfull, nu kan jag köra.” Ta ställning: Hur kan man förhindra att fler förare kör ”dagen efter”? Ge exempel.

Förslag på digitala verktyg online:

Fakebook: www.classtools.net/FB/home-page

Fakebook är ett digitalt verktyg vars struktur eleverna känner igen. Det är samtidigt ett bra verktyg att arbeta med i syfte att visa och diskutera social medier och hur dess information kommer till.

Padlet: www.padlet.com

Padlet är ett annat gratis onlineverktyg som går att använda i många olika undervisningssituationer. Till den här övningen rekommenderas att varje cafévärd skapar en så kallad ”vägg” där huvudfrågan står i mitten och svaren skrivs in vid sidan om. För varje ”vägg” skapas en unik webbadress.

Steg 4 - Reflektionsloggen - eftertankar

Reflektionsloggen – efterreflektioner

  • Avsluta med Reflektionslogg och gör en sammanfattning av tankar och reflektioner som uppstått under arbetet med projektet.

Koppling till kursplanen

Centralt innehåll:

Svenska 1

  • Skriftlig framställning av texter för kommunikation, lärande och reflektion.
  • Språkriktighet, dvs. vilka språkliga egenskaper och textegenskaper i övrigt som en text bör ha för att fungera väl i sitt sammanhang.
  • Argumentationsteknik och skriftlig framställning av argumenterande text.

Fordons- och transportbranschens villkor och arbetsområden

  • Regler i trafiken.
  • Faktorer som påverkar människans beteende i trafiken och hur olika beteenden påverkar trafiksäkerheten, inklusive riskfaktorer i trafiken.

Förmågor:

Svenska 1

  • Du ska träna din förmåga att i diskussioner och samtal förmedla argument, egna tankar och åsikter.
  • Förmåga att läsa, arbeta med, reflektera över och kritiskt granska texter samt producera egna texter med utgångspunkt i det lästa.

Fordons- och transportbranschens villkor och arbetsområden

  • Du ska träna din förmåga att redogöra för lagar och andra bestämmelser som reglerar arbetet.
  • Du ska träna din förmåga att kunna redogöra för olika trafiksituationer och ge exempel på olika handlingsalternativ.
  • Du ska även träna din förmåga att redovisa för olika riskbeteenden i trafiken.
  • Du ska även träna din förmåga att göra olika bedömningar av trafiksituationer samt av hur mänskliga faktorer och riskbeteenden påverkar dem.

Lägg till din rubriktext här

Val handling konsekvens

Syftet med materialet är att aktivt och medvetet påverka och stimulera eleverna att omfatta vårt samhälles gemensamma värderingar kring alkohol och låta dessa komma till uttryck i praktisk vardagliga handlingar.

Lägg till din rubriktext här

Att kunna påverka och förändra

Lektionen går ut på att i grupper diskutera hur man kan påverka och förändra inställningar kring alkohol och trafik. I din roll som professionell yrkesförare kommer du att mötas av ett antal attityder kring alkohol och trafik och det är därför viktigt att du tränar dig i att bemöta dem med fakta.

Tävlingsvillkor 2027

  • Tävlingen är för elever i högstadiet och gymnasiet. Där högstadie- och gymnasieelever tävlar i olika tävlingsklasser med olika teman i respektive tävlingsklass.
  • En klass kan bestå av flera grupper med varsitt bidrag. En grupp kan bestå av enskilda elever eller upp till 32 elever.
  • Novellen ska vara mellan 800 och 1200 ord.
  • Deltagarna ansvarar för att inte använda AI, kopiera andras texter eller på något annat sätt göra intrång i upphovsskyddat material.
  • Bidrag måste skickas in senast den 30/4 2027 för att kunna delta i tävlingen.
  • I och med att ni skickar in ert tävlingsbidrag samtycker ni till att era ifyllda uppgifter behandlas i syfte att löpande förse er med information om tävlingen till angiven e-postadress.
  • Prata om Alkohol har rätt att fritt sprida vidare alla noveller och använda dem i andra medier för att inspirera fler att delta i tävlingen.
  • Priserna i tävlingen delas ut som klasspriser och överförs till klassen genom skolans konto efter att tävlingen är avslutad. Prispengarna ska användas till något i elevernas utbildning som till exempel bokinköp och/eller klassresa.
  • Prata om Alkohol har rätt att välja att inte publicera eller att avpublicera bidrag som är olämpliga, stötande eller bidrag som inte möter tävlingens kriterier.