Lektion inför storhelger

Lektion inför Valborg eller andra storhelger där alkohol kan förekomma

Högtider och helger är ofta tillfällen då frågor om alkohol blir extra aktuella. Därför har vi tagit fram ett enkelt material för snabba insatser inför just sådana tillfällen.

Kortlektioner

Kortlektioner

Kortlektionerna passar lika bra för mentorstid som när man har en stund över. Det är elva stycken 4-hörnövningar som vi plockat ut från materialet Sanning & konsekvens. Här kommer frågor som rör grupptryck, kamratskap och ansvar. Bara att köra igång!

Grundmetoden

Övningar – Grundmetoden

Här hittar du samtliga övningar inom Prata om Alkohols grundmetod. Materialet kan användas för att skapa en röd tråd i det ämnesövergripande arbetet. Det kan också användas av lärare i enskilda ämnen samt inom mentorskapet. Elevhälsans personal kan använda materialen i sitt arbete på gruppnivå. 

Materialet bygger på att skaffa kunskap om vilka alkoholvanor ungdomarna egentligen har. Övningarna är utformade för att ni på ett naturligt sätt ska få insyn i ungdomarnas alkoholsituation och därmed kunna anpassa det alkoholförebyggande arbetet till rätt nivå. 

Genom kartläggningen får man klarhet i vilken grupp man ska välja: 1-Aldrig druckit, 2-Många har prövat eller 3-Dricker regelbundet.

Vetenskaplig utvärdering av metoden

Metoden är vetenskapligt utvärderad.

Treårig studieplan

Vill du arbeta efter den treåriga studieplan som vår vetenskapliga studie utgick från, hittar du den här.

Kartlägg gruppen

Gör dessa övningar först för att skaffa kunskap om dina ungdomars faktiska alkoholvanor.

Lektionen "Majoritetsmissförståndet" bygger på att eleverna individuellt fyller i ett formulär om alkoholkonsumtionen i klassen. Därefter kan du som lärare använda materialet som underlag för ert fortsatta preventiva arbete om alkohol.

Vad uppfattar ungdomar som en lyckad respektive misslyckad fest?

Tanken är att lektionen ska utgöra ett underlag och grundplattform för det fortsatta arbetet med alkoholfrågan.

Aldrig druckit

Övningar vid ingen eller låg konsumtion av alkohol

Lägg till din rubriktext här

Att ta beslut och vara ung

Övningen syftar till att eleverna ska reflektera över vissa vardagliga beslut och tvingas till att tänka igenom hur omgivningen påverkar deras handlingar. Därmed ges möjlighet för eleverna att ta ställning till hur de i framtiden själva kommer att agera och tänka vid liknande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Positivt och negativt grupptryck

Syftet med övningen är att eleverna ska fundera över hur grupptryck påverkar deras egna val och andra personer.

Lägg till din rubriktext här

Stärk ditt självförtroende

Stärka elevernas självförtroende och öka deras självkännedom genom att bli bekräftade och speglade av sina klasskompisar.

Lägg till din rubriktext här

Kamratskap

Eleverna jobbar med konkreta situationer där de måste reflektera över vad kamratskap är och ta ställning till hur de själva skulle agera i liknande situationer.

Många har prövat

Övningar för grupper där många har prövat alkohol

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Lägg till din rubriktext här

En riktig kompis

I övningen får eleverna reflektera över vad de skulle göra i olika situationer och på så sätt förbereda sig för framtiden. Eleverna får också ökad medvetenhet om sitt ansvar gentemot andra.

Lägg till din rubriktext här

Val, handling och konsekvens

Syftet med övningen är att låta eleverna utveckla insikten om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen förs inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Lägg till din rubriktext här

Sant eller falskt

Syftet med övningen är att låta eleverna reflektera och diskutera kring vanliga myter om alkohol och dess påverkan på kropp och känslor. Dessutom ska övningen ge sakkunskap i ämnet.

Dricker regelbundet

Övningar för grupper med regelbunden konsumtion av alkohol

Lägg till din rubriktext här

Informations­kampanj

Övningen går ut på att låta eleverna diskutera och utarbeta en informationskampanj i syfte att lyfta fram olika problem förknippade med alkohol.

Lägg till din rubriktext här

Du bestämmer själv

Övningen syftar till att få eleverna att reflektera över en ansvarsfull konsumtion av alkohol och ge dem verktygen att kunna säga nej.

Skapa er ”klasstil”

Lektion:

Skapa er ”klasstil”

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

IDRO, SPE, SVEN

Arbetssätt

Gemensam diskussion – Projektarbete

Syfte

Övningen syftar till att tal om begreppen trygghet och kamratskap samt diskutera dess betydelse för den enskilda individen och gruppen. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och vetskap om gruppens betydelse.

Elevmaterial

Skriv ut elevbilagorna till alla i gruppen.

Inledning

Detta är den avslutande övningen i materialet och det centrala för ditt arbete. Det är nu ni diskuterar och reflekterar över egenskaper hos ett bra team och tar fram er ”klasstil”.

Övningen låter dig tillsammans med gruppen också diskutera vad kamratskap betyder och hur gruppens möjligheter att nå de gemensamma målen ökar. Tanken är att tillsammans skapa en grund för hur man beter sig mot varandra. Det handlar om att vara en god människa och förebild samt att bygga upp en gemensam trygghet i gruppen.

 

Genomförande

a) Egen ”klasstil”

Inled övningen med att berätta att ni tillsammans ska ta fram er egen “klasstil”. Gå sedan vidare med denna uppvärmningsövning genom ”Heta stolen”.

Läs upp följande påståenden:

  • Jag känner alla i klassen!
  • Jag tycker skolan är kass!
  • Det är viktigt med en rätt attityd!
  • Det är OK att fuska i skolan!
  • Skolarbete och träning är lika!
  • Det är OK att fuska inom idrotten!
  • Jag har respekt för alla!
  • Jag ger alltid 100 %!
  • Jag visar alltid respekt mot alla!
  • Jag vet vad mobbning betyder!
  • Jag tänker på hur jag uppför mig!

Att genomföra ”Heta stolen” eller ”Heta konen”. Ställ så många koner eller stolar i en ring så att de räcker till alla elever. Viktigt att det blir en över. För varje påstående väljer utövarna att vara för eller emot. Om de är för (eller håller med) ska de flytta sig till en annan plats, om de är emot (inte håller med) sitter de kvar. (Om det endast är en som är för går denne och sätter sig på den tomma stolen eller till den tomma konen). Som ledare ska du leda samtalet, ställa följdfrågor och sammanfatta diskussionen.

b) Inledande diskussion:

Vad är en bra kompis? (se elevbilaga 1)

  • Låt eleverna enskilt skriva ner tre egenskaper som kännetecknar en bra kompis.
  • Låt eleverna skriva ner var och en för sig tre egenskaper som kännetecknar ett bra team.
  • Om du vore tränare för ett lag, vilka egenskaper tror du behövs i ett lag för att skapa ett ”vinnande” lag?

c) Gruppdiskussion

Dela sedan in klassen i grupper och låt eleverna berätta om egenskaperna de har skrivit ner i elevbilagan.

Be dem i grupperna diskutera och samlas kring tre egenskaper för följande:

  • Vilka egenskaper har en bra kompis?
  • Vilka egenskaper har ett bra team?
  • Vilka egenskaper behövs för att bli ett vinnande lag?

d) Presentation

Återsamla i helklass och be grupperna presentera sina egenskaper.

e) Diskussion i helklass

Diskutera sedan i helklass kring följande frågor och skriv gärna ner det som
framkommer på tavlan.

  • Vad betyder kamratskap för dig?
  • Vad tjänar laget på att ha en god kamratskap?
  • Vad tjänar klassen på att ha en god kamratskap?
  • Vad menar Michael Jordan när han säger; ”Med talang vinner man matcher men med lagarbete och intelligens vinner man mästerskap”
  • Vad betyder trygghet för ett team och vilken inverkan kan det ha på resultatet?

f) Projektarbete

Vi skapar vår “klasstil” (se elevbilaga 2).

  1. Berätta att ni ska genomföra ett grupparbete för att ta fram gemensamma triggers för klassen i syfte att skapa trygghet i klassen/gruppen.
  2. Låt alla grupper presentera sina förslag på triggers och skriv upp dessa på tavlan.
    Be sedan varje elev välja ut två triggers som han/hon vill ha genom att sätta ett kryss framför. Välj sedan ut de tre triggers som har flest röster. Klassen bestämmer EN klasstil som ska gälla utifrån de förslag som kommit fram. Tänk på att använda elevernas egna ord.
  3. Gör klasstilen synlig i klassrummet och på skolan.
  4. Skicka in klassens bidrag till Prata Om Alkohol och delta i utlottning av fina klasspriser. Postadress finner du på hemsidan www.prataomalkohol.se.

Sammanfattning

Ställ gärna följande frågor för att sammanfatta övningen:

  • Kan du ge exempel på vad vi har pratat om och lärt oss idag?
  • Är det något som du tror kan påverka dig i framtiden?

Fortsätt arbetet i hela skolan

Klasstilen ger er en gemensam värdegrund för att uppmuntra till kamratanda och en
trygg miljö. För att lyfta fram ert arbete och försöka få fler att engagera sig kan ni sprida det vidare på skolan.

Här följer exempel på hur ni kan sprida klasstilen vidare på skolan:

  • Gör en utställning på skolan om klassens stil
  • Lägg upp informationen om klasstilen på skolans hemsida
  • Använd sociala medier och berätta om hur klassen har arbetat för att ta fram sin klasstil och vilket syfte den har. Uppmana andra klasser och skolor att göra samma sak.
  • Presentera klasstilen och dess innebörd för yngre klasser på skolan och försök få dem att engagera sig och genomföra något liknande (Ungdomar lyssnar på ungdomar!)

Lärarstöd till denna övning

Trigger – Något som får en att reagera och agera, i detta fall ord som får oss att tänka till. Triggers ska fungera som en väckarklocka.

Värdegrund – ”Hur vi är mot varandra”, Den gyllene regeln: ”Behandla andra så som du själv vill bli behandlad”.

Etik – Regler (Exempel: Sveriges lag, skolans regler, Koranen, hemmets regler, mm.).

Moral – Praktisk handling (Exempel: att skrika ”könsord” vet vi att man inte får (etik) men det händer ändå. (moral).

Respekt – ”Att bli sedd” och ”Att se andra”.

Attityd
– Positiv/negativ inställning.
– Attityd är sättet jag tänker på.
– Attityd är något som andra människor faktiskt kan: Höra på min röst,
Se på det sätt jag rör mig och Känna när de är med mig.

Inställning
– Min inställning visar sig i allting jag gör hela tiden, varhelst jag är.
– Positiv inställning inbjuder alltid till positiva resultat.
– Negativ inställning inbjuder alltid till negativa resultat.

Ansvar – Skyldighet att sköta något, och skyldighet att stå till svars för något.

Mobbning – En eller fl era kränker någon vid upprepade tillfällen.

Vad är ett team? – ”En samling människor som har ett gemensamt MÅL och som måste samarbeta för att uppnå det”.

Kännetecken för ett bra team
– Positivt arbetsklimat
– Samstämmighet
– Kunskaper om olika saker
– Handlingsförmåga
– Kunskap om varandra Hjärta slår klass
– ”Lag som inte har stjärnor utan där alla jobbar och ger 120 %”

Målgrupp tillämpning

  • Elever och personal kopplad till NIU samt idrottsföreningar.
  • Kursupplägg och metodmaterial anpassat för undervisning i kurser som
  • Träningslära 1 och 2, pedagogiskt ledarskap och hälsofrämjande arbete.
  • Seminarium och utbildning för elever, ledare och berörda lärare.
  • Undervisning och eget projektarbete.

Lägg till din rubriktext här

Självkänsla kontra självförtroende

För många betyder orden självkänsla och självförtroende liknande saker. Övningen syftar till att belysa och ge kunskap om dessa begrepp.

Lägg till din rubriktext här

Lära känna varandra

Övningen syftar till att låta eleverna lära känna varandra och reflektera över viktiga livsfrågor. Eleverna ges även möjlighet att utveckla respekt för andra människors ställningstaganden och får kunskap om gruppens betydelse för att nå de gemensamma målen.

Lägg till din rubriktext här

Fortsätt arbetet i din idrottsförening

Den klasstil som tagits fram kan enkelt och med fördel överföras till din idrottsförening. Antingen kan du sprida och etablera den existerande klasstilen eller så gör du om samma arbete som i skolan fast med utgångspunkt i idrottsföreningen.

Ansvarsfull Alkoholhantering

Ansvarsfull Alkoholhantering

Övningarna nedan vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet. Lektionerna kan även användas direkt av innehavare av serveringstillstånd som vill utbilda sin personal inom viktiga frågor som har med servering, alkohollagen och bemötande av gäster att göra.

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Situationer med besvärliga gäster

Lektion:

Situationer med besvärliga gäster

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är den tredje lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen får ni ta vara på era kunskaper från de två föregående lektionerna om risker med alkohol och alkohollagen.

Lektionen handlar om att praktiskt tillämpa alkohollagen och består av övningar med rollspel som handlar om knepiga situationer på krogen. Vi tittar särskilt på följande:

  • Att bemöta besvärliga gäster
  • Undvika konfliktsituationer
  • Hur man nekar att servera en märkbart berusad gäst
  • Olika situationer att vara uppmärksam på

Unga personer måste vara förberedda på vad de kommer att möta i jobbet när de kommer ut i verkligheten. Genom att arbeta med övningarna i lektionen kommer eleverna få praktisk erfarenhet av att hantera tänkbara situationer som exempelvis:

  • Träning i att möta berusade människor.
  • Hantera folk som är dryga och kaxiga.
  • Personer som blir arga om de inte får handla.

Tänk på att

Denna lektion kan ta mer tid i anspråk än man kan ana. Rollspel är roligt och pedagogiskt rätt men kräver tid. Lektionen kan med fördel göras vid ett dubbelpass.

 

Genomförande

Tre olika fall

Eleverna får möta tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer. Eleverna arbetar med att analysera dessa situationer och dessutom spela upp dem i form av rollspel. Låt eleverna arbeta i grupper och turas om att spela gäster och personal. Du kan också dela in klassen i tre grupper och låta varje grupp arbeta med ett av fallen.

Val, handling och konsekvens

Avsluta lektionen med att i helklass diskutera vanliga problem hämtade ur situationerna (se elevdel) och prata om hur man som personal kan agera i dessa situationer.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Alkohollagen är viktig för dig

Lektion:

Alkohollagen är viktig för dig

Kort fakta om övningen

Längd

ca 120 min

Ämne

AMS, NATU, SEV, SRV, SVEN

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är andra lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering. I den här lektionen fokuserar vi på alkohollagen. Lektionen börjar med att eleverna läser om alkohollagen.

Texten är en sammanfattning av avsnittet om alkohollagen i Folkhälsomyndighetens utbildningsmaterial “Ansvarsfull alkoholservering. Ni kan läsa hela avsnittet här.

Genomförande

Diskutera

Efter att ni har läst texten får ni diskutera alkohollagen med hjälp av frågorna i elevdelen. Arbeta i grupper eller i helklass.

Sant eller falskt

Eleverna får läsa ett antal påståenden om alkoholservering och fylla i om det är sant eller falskt.

Facit:

  • Alkohollagen bidrar till att begränsa drickandet och motverka alkoholskador. [Sant]
  • En bra måltid kan nästan halvera alkoholhalten i blodet. [Sant]
  • För att servera alkoholhaltiga drycker krävs tillstånd av kommunen. [Sant]
  • För att servera alkohol på en uteservering krävs inga tillstånd. [Falskt]
  • Alkoholdrycker får inte tas med från restaurangen, det gäller både gäster och personal. [Sant]
  • Kommunen måste utse serveringsansvariga i personalen. [Falskt]
  • Som anställd har man ett personligt ansvar gentemot alkohollagen och kan alltså straffas för att servera märkbart berusade gäster. [Sant]
  • Underåriga gäster, det vill säga gäster under 18 år, får inte serveras alkohol efter klockan 20.00. [Sant]
  • En person som är störande för andra gäster och högljudd kan beskrivas som märkbart påverkad. [Sant]

Träna på situationer med alkohol

Eleverna får arbeta i par och träna på situationer där personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster. Eleverna turas om i rollen som gäst och som personal.

En alkoholpolicy

Eleverna arbetar i grupper med att tillsammans skriva en alkoholpolicy som gäller för servering till gäster och även till den egna personalen på en restaurang.

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Risker med Alkohol

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Risker med Alkohol

Lektion:

Risker med Alkohol

Kort fakta om övningen

Längd

80-120 min

Ämne

AMS, IDRO, LNK, NATU, RELI, SAMH, SEV, SRV

Arbetssätt

Grupparbete – Gruppdiskussion – Muntlig presentation

Syfte

I “Risker med alkohol” får eleverna lära sig om alkoholens baksidor. Eleverna ska kunna ta ställning till om påståenden om alkohol är sanna eller falska och ha förståelse för val, handling och konsekvens i alkoholrelaterade frågor.

Elevmaterial

Gå igenom både lärar- och elevdel när du förbereder dig inför lektionen.

Inledning

Det här är första lektionen av totalt tre som handlar om ansvarsfull alkoholhantering.

I den här lektionen fokuserar vi på risker med alkohol och arbetar med begreppen val, handling och konsekvens. Eleverna börjar med att läsa en kort text om alkohol och några av alkoholens baksidor.

Genomförande

Sant eller falskt om alkohol

Eleverna arbetar med påståenden och fyller i om de tror att det är sant eller falskt. Tips! Läs gärna mer på omsystembolaget.se för att lära er mer om alkohol.

Ps. Alla påståenden stämmer, alltså sant.

Val, handling och konsekvens

Med den här övningen försöker vi utveckla elevernas insikt om att individer som tänker kritiskt alltid överväger risker och konsekvenser i sitt beslutsfattande. Diskussionen är tänkt att föras inom ramen för begreppen val – handling – konsekvens.

Eleverna arbetar i smågrupper och får reflektera över ett fall, där en person blir full och tappar självkontrollen.

Eleverna får sedan fundera på vilka val som har gjorts samt vilka handlingar och konsekvenser de fört med sig.

Inled med att berätta att ni ska arbeta med frågor som har att göra med val, handling och konsekvens. Eleverna börjar i mindre grupper med att gå igenom fallet ”Ivan och David” och arbetar sedan med de tillhörande frågorna (elevmaterialet).

Koppling GY11

Hotell- och turismprogrammet

Restaurang- och livsmedelsprogrammet

Utbildningspaketet “Ansvarsfull alkoholhantering” vänder sig i första hand till gymnasiets utbildningar för blivande personal inom restaurangverksamhet.

Lägg till din rubriktext här

Situationer med besvärliga gäster

I “Situationer med besvärliga gäster” får eleverna lära sig om ansvarsfull alkoholhantering genom att praktiskt tillämpa alkohollagen i rollspel samt utveckla förståelse för ansvarsfull alkoholhantering. De får turas om att spela gäster och personal i tre olika fall där personal hamnar i utmanande situationer.

Lägg till din rubriktext här

Alkohollagen är viktig för dig

I övningen “Alkohollagen är viktig för dig” får eleverna lära sig om alkohollagen och varför den är viktig att kunna när man arbetar med alkoholhantering. De får diskutera alkohollagen utifrån givna frågor. De får ta ställning till om påståenden om alkohollagen är sanna eller falska, träna på situationer där elever i rollen som personal agerar utifrån alkohollagen och samspelar med gäster, samt skriva en alkoholpolicy för gäster och personal.

Tonårshjärnan

Tonårshjärnan

Den här metoden ger ungdomar en ökad förståelse för hur tonårshjärnan fungerar. Därigenom blir de bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt. I fördjupningsmaterialet hittar du mer fakta kring tonårshjärnan och ett stödmaterial till vuxna och föräldrar som ska prata om svåra frågor med ungdomar.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Tonårshjärnan lektion

Syftet med lektionen är att ge eleverna en ökad förståelse för hur deras tonårshjärna fungerar. Därigenom ska de bli bättre rustade för att fatta kloka beslut och våga säga nej till sådant som kan vara spännande och lockande men som kanske är mindre bra, eller till och med riskfyllt.

Material tonårshjärnan

Lektion:

Material tonårshjärnan

Här hittar du alla material som är framtagna speciellt för temat ”Tonårshjärnan”.

Så når du fram till din tonåring

Unga har behov av att prata om svåra frågor såsom stress, alkohol och nedstämdhet. Unga tycker att det är bra att föräldrar bryr sig, ställer frågor och initierar samtal. Här får du några korta tips på hur du kan förbereda dig och agera för det viktiga samtalet.

Fördjupning om tonårshjärnan

Vill man likna tonårshjärnan vid något, så kan man tänka sig den som en bil med en väldigt stark motor/drivkraft med inte fullt fungerande bromsar och styrsystem.

Inspireras av vår expert, skolkuratorn Olle Granath

Ibland kan det vara svårt att ta det viktiga samtalet med unga. Här får du tips från Olle Granath, Prata om alkohols expert. Har du någon gång funderat på hur du ska nå fram till din tonåring för att prata om viktiga frågor? Unga har behov av att prata om svåra frågor som stress, alkohol och nedstämdhet. Unga tycker att det är bra att vi vuxna bryr oss, ställer frågor och initierar samtal – men det gör inte situationen enklare. Det finns biologiska och kemiska förklaringar till varför tonåringar tänker och agerar som de gör.

Film med case

Tanken med filmen är att ge ungdomar ökad förståelse för sitt, och andra tonåringars, beteende gällande till exempel mindre bra beslut, bristande självkontroll och att falla för grupptryck.

Lägg till din rubriktext här

Material tonårshjärnan

Lägg till din rubriktext här

Vad skulle du säga?

Syftet med övningen är att eleverna skall ges tillfälle att diskutera och reflektera över situationer där alkohol är med i bilden. Härigenom kan de förbereda sig och få en uppfattning om hur de skulle reagera och klara svåra situationer.

Tävlingsvillkor 2027

  • Tävlingen är för elever i högstadiet och gymnasiet. Där högstadie- och gymnasieelever tävlar i olika tävlingsklasser med olika teman i respektive tävlingsklass.
  • En klass kan bestå av flera grupper med varsitt bidrag. En grupp kan bestå av enskilda elever eller upp till 32 elever.
  • Novellen ska vara mellan 800 och 1200 ord.
  • Deltagarna ansvarar för att inte använda AI, kopiera andras texter eller på något annat sätt göra intrång i upphovsskyddat material.
  • Bidrag måste skickas in senast den 30/4 2027 för att kunna delta i tävlingen.
  • I och med att ni skickar in ert tävlingsbidrag samtycker ni till att era ifyllda uppgifter behandlas i syfte att löpande förse er med information om tävlingen till angiven e-postadress.
  • Prata om Alkohol har rätt att fritt sprida vidare alla noveller och använda dem i andra medier för att inspirera fler att delta i tävlingen.
  • Priserna i tävlingen delas ut som klasspriser och överförs till klassen genom skolans konto efter att tävlingen är avslutad. Prispengarna ska användas till något i elevernas utbildning som till exempel bokinköp och/eller klassresa.
  • Prata om Alkohol har rätt att välja att inte publicera eller att avpublicera bidrag som är olämpliga, stötande eller bidrag som inte möter tävlingens kriterier.